Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 17.10.2023

На вологих стінах, залежаному хлібі, у складі вишуканих сирів — що приховує світ плісняви та чи є вона безпечною?

автор/ка

Олена Лівінська

Плісняву часто можна зустріти в побуті — на вологих стінах чи, наприклад, в старій банці з варенням. Нею іноді пахне льох чи сховище. А ще вона є компонентом деяких вишуканих сирів. Що ж таке пліснява й коли вона буває небезпечною? З’ясовуємо спільно з мікробіологинею Оленою Лівінською.

Пліснява — це мікроскопічні гриби або ж мікроміцети. Це дуже різноманітна група мікроорганізмів. Серед них — славнозвісні пеніцилінові гриби, які поклали початок ері застосування антибіотиків. Антибіотичні речовини, які вони утворюють, — це інструмент конкуренції пліснявих грибів у мікробному світі.

Наразі чимало мікроміцетів використовуються в промисловості як продуценти антибіотиків, органічних кислот, вітамінів тощо. У природі ж гриби плісняви відіграють величезну роль у розкладанні органічних решток, формуванні та функціонуванні ґрунтів.

Чому на стінах з’являється пліснява?

Не секрет, що головна причина цього — підвищена вологість. Спори плісняви в більшій чи меншій кількості завжди присутні в повітрі та на всіх поверхнях. Від проростання їх стримує, головним чином, відсутність достатньої кількості води. Пліснява не надто вибаглива до багатих поживних субстратів, тож тих мізерних кількостей органічних речовин, що є, наприклад, у вас на стелі, їй цілком достатньо для розвитку.

Чому від плісняви в домі слід позбуватися?

Крім неприємного естетичного вигляду та запаху, пліснява в приміщенні є шкідливою для здоров’я. Присутність плісняви сприяє істотному зростанню кількості її спор у повітрі. Це може викликати ряд загрозливих наслідків, наприклад:

→ респіраторні симптоми: відчуття подразнення слизових, кашель, чхання;

→ підвищення чутливості та алергічні прояви: закладеність носа, почервоніння очей, висипання на шкірі;

→ збільшення ризиків та проявів астми, зокрема в дітей.

Як вирішити питання з пліснявою в домі?

Підтримуйте рівень вологості в приміщенні не вище 50 %. Проте пам’ятайте, що надто низька вологість пересушує слизові оболонки носа та очей, сприяє їхньому подразненню. Тому бажаними показниками тут можна вважати 40–50 %. Зважайте також, що вологість протягом доби змінюється, тож проведіть її заміри кілька разів у різний час.

→ Переконайтеся, що приміщення добре вентилюється, а витяжки справно працюють. Особливо це стосується кухні та ванної кімнати. Це важливо як для чистоти і свіжості повітря, яким ви дихаєте, так і для контролю вологості.

Усуньте будь-які протікання — на даху, вздовж стін чи такі, що пов’язані із сантехнікою.

→ На етапі ремонту можна спробувати застосувати фунгіцидну (протигрибкову) обробку поверхонь, що знаходяться в потенційно вологих зонах. Зазвичай йдеться про спеціальні ґрунтовки чи фарби.

Прибирайте та просушуйте килими чи оббивку меблів одразу після того, як на них було щось розлито. За можливості, не користуйтеся килимками в приміщеннях із підвищеною вологістю.

Як бути з продуктами, що мають ознаки цвілі?

Споживати їх не варто. Якщо ви ненароком з’їли невелику кількість їжі зі смаком плісняви, не варто перейматися — найімовірніше, нічого страшного не трапиться. Однак робити так на постійній основі не можна. Наслідками таких ризикованих дій може бути харчове отруєння, алергічна реакція та інтоксикація (адже деякі види плісняви можуть утворювати доволі небезпечні токсини).

Прибрати видимі ознаки плісняви й використати продукт — теж невдала ідея. Адже пліснява проростає глибоко, особливо в м’яких чи рідких продуктах. Якщо бачите плісняву, наприклад, на поверхні варення — викидайте всю банку.

Не варто нюхати продукти з пліснявою — можна надихатися спор у концентрованій кількості. Натомість помістіть зіпсований продукт у паперовий пакет, аби зменшити поширення спор. А також помийте холодильник чи посуд, який так чи інакше контактував із пліснявою.

А чи шкідливі сири з пліснявою?

Для промислового виробництва сирів із пліснявою використовують спеціальні промислові та гарно досліджені безпечні штами — вони не утворюють ані токсинів, ані антибіотиків. Тому споживати такі сири можна. Проте вони належать до м’яких сирів, які загалом мають більше ризиків псування, — тож потрібно уважно ставитися до їх вибору. Також варто віддавати перевагу сирам, виготовленим із пастеризованого молока.

Не рекомендовано вживати сири з пліснявою вагітним та маленьким дітям.

Інфографіки

Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: