Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 14.06.2022

5 способів знезаразити воду в домашніх умовах

автор/ка

Анастасія Вишневська

За даними ЮНІСЕФ Україна, близько 6 мільйонів українців щоденно мають проблеми з питною водою через інтенсивні бойові дії. Люди змушені використовувати воду з колодязів, систем централізованого водопостачання, річок тощо. Невідомо, чи ця вода безпечна й придатна для пиття та приготування їжі, тому важливо її очистити самостійно в домашніх умовах. Розповідаємо про способи знезараження води за рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я України.

Першочергово варто оцінити воду за кольором та запахом. Наберіть ⅓ об’єму пляшки та інтенсивно її потрусіть – якщо на поверхні є піна, то таку воду споживати не можна. Також вода не повинна бути забарвленою чи мати хімічний, бензиновий, трупний або інший неприємний/підозрілий запах. Далі можна переходити до наступного етапу – знезараження.

Cпособи знезараження води

кип’ятіння;

спеціальні таблетки з активним хлором;

марганцівка;

активоване вугілля.

Найбільш надійний та простий спосіб знезараження води це кип’ятіння. Воду потрібно прокип’ятити мінімум 10 хвилин (чим довше – тим краще), відстояти її, обережно злити, не збовтавши осад, та зберігати у закритій тарі. Якщо є можливість – відстояну воду варто додатково очистити за допомогою побутового фільтра. 

Для знезараження води також існують спеціальні таблетки з активним хлором, які можна купити в спеціалізованих магазинах або будівельних супермаркетах. Кілька пігулок, 30-60 хвилин очікування, поки вони розчиняться у воді — і можете споживати. Такі таблетки мають антибактеріальні властивості та великий термін придатності. Проте слід уважно вивчити інструкцію, на який об’єм води такий засіб розраховано.

Активоване вугілля дозволяє прибрати незначні домішки та шкідливі речовини. На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити та загорнути в марлю або іншу тканину, щоб пил активованого вугілля не потрапив у воду. Знезараження у такий спосіб триває мінімум 8 годин.

Для очищення води у невеликих об’ємах підійде марганцівка. Для знезараження 1 літру знадобиться 1-2 грами розчину або кілька кришталиків марганцю – так, щоб вода стала блідо-рожевого кольору. Після цього потрібно відстояти розчин пів години, а потім акуратно процідити (або пропустити через побутовий фільтр), залишивши осад на дні.

Використовувати спиртовий розчин йоду можна тільки у крайніх випадках! Для цього на літр води додайте 3-4 краплі, зачекайте близько години та, за можливості, процідіть через побутовий фільтр. Хоч така вода й матиме характерний смак, але ви уникнете зневоднення. Якщо ж у вас є проблеми з щитоподібною залозою – краще утримайтесь від споживання надмірних доз йоду.


Інфографіки

Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: