Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 02.08.2024

«Дюна» на Троєщині, або що треба знати про пилові бурі

Тепер частиною нашого життя стали й пилові бурі. Після пандемії та в умовах повномасштабного вторгнення це точно не видається чимось таким, що варте уваги. Проте це не так. І передусім у контексті здоров’я. Чому виникають пилові бурі? Чому в Україні та що робити, аби вони нам не нашкодили?

Пилові бурі та смерчі найчастіше спостерігають на посушливих місцях, таких як пустелі Північної Африки, Близький та Середній Схід, деякі частини Азії. Через сухий ґрунт у цих регіонах вітер легко піднімає пил у повітря. Окрім, власне, бур існують пилові хабуби — дуже інтенсивні піщані урагани. Вони підіймають велику кількість пилу та піску з землі в атмосферу. Такий тип бурі може тривати всього кілька хвилин, проте він вкрай небезпечний для водіїв та просто перехожих. Під час такої бурі суттєво погіршується видимість на дорогах, що значно підвищує ризики виникнення ДТП.

Хабуби утворюються, коли потужний стовп повітря, що опускається в межах грози, вдаряючись об землю, розходиться в усі боки з піском або пилом зі швидкістю до 100 км/год. Пилові частинки можуть досягати висоти до 1500 метрів і поширюватися на відстань до 160 км. Ми всі пам’ятаємо, як цього року пилові бурі надійшли до нас із Сахари. Проте такі бурі фіксували й у 2022 році. За припущенням ​​Українського Гідрометеорологічного центра причиною погіршення якості повітря тоді було перенесення пилу з Середньої Азії та інших регіонів. Ситуацію підсилювала й доволі висока температура повітря.

Вплив на здоров’я залежить кількох факторів: розміру пилових частинок, як довго ви їх вдихали та від стану ваших легень.

Пилові частинки після бурі можуть залишатися в повітрі навіть до 10 днів. Коли ми їх вдихаємо, це може спричинити кашель, хрипи, подразнення горла, очей і вух, а також інфекції нижніх дихальних шляхів, легеневі та серцево-судинні захворювання. У зоні підвищеного ризику — діти, люди старшого віку та люди, які мають хронічні захворювання, як-от астму, бронхіт, діабет та інші. Якщо у вас з’явилися респіраторні симптоми після ситуації, коли ви потрапили під пилову бурю, зверніться до свого сімейного лікаря або лікарки. 

Як себе захистити:

Найкращий захист — не виходити надвір. Зачиніть двері та вікна, потурбуйтесь, аби домашні тварини були також всередині, налаштуйте кондиціонер на режим рециркуляції, щоб повітря з вулиці не потрапило в будинок чи квартиру.

Якщо ви опинились на вулиці, прикрийте рот і ніс тканиною (оптимально — вологою) та спробуйте заховатись деінде якомога швидше. Намагайтесь триматись якомога далі від рекламних щитів і ліній електропередач.

Якщо інтенсивна буря застала вас за кермом, то вкрай важливо обережно з’їхати з дороги так швидко, як це тільки можливо. Уникайте паркування під деревами або великими рекламними щитами. Вимкніть фари: це важливо, адже інші водії можуть поїхати на світло та врізатись у вас. Залишайтесь в автівці, поки буря не скінчиться. Не відстібайте пасок безпеки. За можливості, увімкніть кондиціонер у машині в режимі рециркуляції повітря.

→ Продовжуйте дотримуватися рекомендацій із безпеки. А саме: не варто виходити надвір без нагальної потреби, в разі, якщо такої можливості немає, прикривайте ніс та рот тканиною або маскою тощо. Як згадувалось вище, пилові частинки можуть залишатись у повітрі до 10 днів і нести небезпеку для здоров’я.

→ Будьте уважними до свого самопочуття та вчасно звертайтесь до лікаря, якщо маєте такі неприємні симптоми як кашель, задуха, хрипи, біль у грудях тощо.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: