Як обирати, мити та зберігати фрукти й овочі, щоб отримати від них максимум? З’ясовуємо, що говорить наука

Опубліковано: 21.08.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Овочі й фрукти просто з грядки чи дерева — ну хто ж не робив так у дитинстві? Але хтось має й іншу історію — “мили з содою, милом, оцтом, могли ще й окропом ошпарити”. От ми виросли й просто хочемо зрозуміти — то як правильно? Спершу звернемось до міжнародних рекомендацій.

Центр контролю та профілактики хвороб США пише, що фрукти й овочі можуть бути тимчасовою домівкою для небезпечних мікробів. Від них можна підхопити кишкову паличку, лістерію та навіть сальмонелу.

Як уникнути інфекцій, які можуть бути на фруктах та овочах?

З точки зору інфекційних ризиків, найбезпечніший метод — це їсти рослинну їжу після термічної обробки. Проте ж хочеться їсти й свіжу зелень та іншу сезонну смакоту. Тож другий за безпекою метод споживання це миття. І для цього достатньо проточної води, проте у великій кількості. Мити фрукти та овочі важливо, навіть якщо ви не планували їсти шкірку: мікроби можуть потрапити на плід під час нарізання.

Також, щоб зменшити ризики зараження інфекційними хворобами, дотримуйтесь таких рекомендацій:

→ не обирайте пошкоджені плоди, як-от із подряпинами, вм’ятинами тощо. Якщо плануєте купити вже нарізані фрукти чи овочі, обирайте лише ті, які зберігаються в холодильнику або на льоду;

→ намагайтесь тримати окремо фрукти та овочі від сирого м’яса, риби, морепродуктів у кошику в магазині та в холодильнику вдома;

→ ретельно мийте руки, а також робочі поверхні та кухонне приладдя (зокрема — дошки для нарізання овочів і фруктів) перед та після того, як їх використовували.

Водночас не варто мити рослинну їжу з милом чи іншими мийними засобами. Мікробіологиня та експертка з безпеки їжі Олена Лівінська зауважує, що мийні засоби можуть всотуватися поверхнею рослин та серйозно нашкодити при їхньому споживанні. 

То як обирати фрукти, овочі та зелень?

Ботанік Олексій Коваленко наголошує на простій дії — передусім варто обирати свіжі фрукти, овочі та зелень.

Жодні хитрощі не допоможуть, якщо у вашу торбину для покупок потрапили напівгнилі помідори чи зелень на пізніх стадіях перетворення на сіно. Варто обирати продукти з цілісними покривами, без слідів діяльності грибів чи бактерій. Зелень має бути насиченого кольору без жовтих плям, її пагони мають бути пружними”, радить науковець. 

Також Олексій Коваленко рекомендує зважити в руці плід, який ви збираєтесь купити:

“​​Коренеплоди та фрукти мають бути відповідної густини, тобто буряк завбільшки з кулак має важити, як буряк завбільшки з кулак, який ви щойно самостійно вирвали з землі”. 

Річ у тім, що занадто легкі овочі та фрукти мають викликати у вас підозру в їхній свіжості. Науковець пояснює, що найчастіше це вказує на те, що вони некондиційні (не відповідають вимогам і стандартам), втратили забагато води і їх можна нести не до холодильника, а в музей єгипетських мумій. 

Як зберігати фрукти, овочі та зелень?

Ну що ж, ви обрали гарні фрукти, овочі та зелень. Тепер час організувати їм правильне зберігання.

Олексій Коваленко називає чотири фактори успіху:

→ температура;
→ вологість;
→ етилен*;
→ доступ свіжого повітря.

*Етилен — газ і фітогормон, який прискорює дозрівання плодів. Він може негативно впливати на зберігання продуктів. Тому класти стиглі яблука та банани краще якомога далі від інших плодів чи овочів. Зокрема, негативно на етилен реагують різні типи капусти та салат латук.

Різні продукти по-різному реагують на зміну таких параметрів, тому універсального рецепта зберігання не існує. Більшість продуктів чудово почуватимуть себе в холодильнику, але картоплю, цибулю та часник краще залишити у найпрохолоднішій кімнаті з наявних у домі. Вони потребують кращої циркуляції повітря, і в холодильнику їм, як під моралізаторським постом у фейсбуці — дуже душно”, каже Коваленко. 

Науковець додає, що картопля та батат найкраще зберігаються в прохолодному приміщенні без світла з вільним обміном повітря та відносно високою вологістю. У теплих приміщеннях картопля починає рости, її консистенція погіршується, у світлих — може спробувати вас вбити алкалоїдами в зелених частинах, у холодильнику крохмаль у картоплі активно розкладається на моносахариди, яка, відповідно, стає солодшою, а в компанії з цибулею та бананами вона швидко псується.

Як бачимо, продукти бувають досить вибагливими навіть у зберіганні. Ось поради щодо деяких із них:

Цибуля та часник.

Найкраще зберігати не в холодильнику, проте в темному та сухому приміщенні. Бажано з дещо нижчою температурою, ніж загалом у будинку. Їх не варто класти поряд із картоплею, бо ці продукти мають різні вимоги до вологості. До того ж цибуля з часником утворюють забагато етилену.

Білоголова капуста.

Непогано зберігається в стані голівки. Після використання частини цього овоча порізані краї будуть окислюватися, але їх можна видаляти й вживати решту далі. 

Цвітна, броколі та романеско.

Добре зберігаються в цілісних суцвіттях, частини краще збережуться в окремих контейнерах.

Цілі гарбузи.

Добре зберігати без холодильника якомога далі від яблук, бананів, цибулі, часнику та інших етиленпродукуючих фруктів та овочів. Їм підійде прохолодне сухе місце без впливу прямих сонячних променів.

Зелень.

Потребує нижчих температур зберігання. Мити її краще безпосередньо перед використанням, а не заздалегідь. Надлишок води може спричинити гниття. Видаліть усі підгнилі та пожовклі частини перед зберіганням. Якщо в холодильнику є продукти, що утворюють етилен, то помістіть їх у герметичні пакети чи контейнери. Звісно, можна робити з кропу чи руколи букетики та ставити в воду (як радять деякі сайти), щоб о третій ночі біля холодильника вас радував його внутрішній вміст. Але в такому разі варто всю конструкцію додатково запакувати поліетиленом, щоб зменшити доступ повітря з етиленом від інших продуктів.

Яблука.

Потребують охолодження та пакування. Можна помістити їх поряд із полуницями, чорницями, малиною та цитрусами, які мало реагують на етилен (окрім лаймів та лимонів).

Груші.

Їм теж буде добре в такій компанії. Проте якщо вони зеленуваті, до стиглості їх краще доводити поза межами холодильника.

Манго.

Алгоритм дій подібний: достигання при кімнатній температурі — зберігання стиглого манго в холодильнику. Проте манго реагує на яблука та банани, тому не зводьте ці продукти разом.

Цитрусові.

Можна зберігати при кімнатній температурі. Якщо ж споживаєте їх повільно, а купляєте “тонну”, то варто зберігати в холодильнику. Більшість із них нечутливі до етилену, тому не проти побути в компанії яблук, бананів та їхніх колег.

Усі ці правила не скасовують простого факту — жоден продукт не можна зберігати нескінченно. Спостерігайте за станом, позбавляйтесь некондиційного, намагайтеся купляти фрукти та овочі в кількостях, які ви здатні спожити впродовж тижня або ж подбайте про інше використання надлишків продуктів — заморожування, варення, консервація… варіантів багато”, зауважує науковець.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Залучений/на експерт/ка

Олена Лівінська

Олексій Коваленко

Більше за темою:

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Квасоля в українській кухні минулого й зараз: варіанти страв і користь для здоров’я

Автор/ка: Олена Брайченко; Олена Лівінська

Прості кроки, як покращити робоче місце вже зараз

Автор/ка: Аліса Пивоварчик

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: