Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 30.09.2024

Психологія звички: про цінності, досвід та пошуки сенсу 

Від ранкової пробіжки до нарізання овочів кубиками — звички роблять наше життя більш організованим і визначеним. Проте навчання деяким із них потребує зусиль і мотивації. А головне — розуміння, для чого ми використовуватимемо цю звичку надалі, у чому її користь.

Про те, як формуються звички та як допомогти собі в цьому процесі, з’ясовуємо спільно з Наріманом Дарвішовим — практичним психологом, Ph.D. з психології, членом Української спілки психотерапевтів, асистентом кафедри психодіагностики та клінічної психології КНУ ім. Тараса Шевченка.

Звички — це давній механізм адаптації до середовища через навчання. Розв’язуючи якусь проблему вперше, ми робимо це довго, усвідомлено, методом спроб і помилок. Якщо наші дії успішні, психіка або мозок формує «shortcut» — пам’ятку, яка повʼязує потребу/проблему з цим конкретним шляхом її вирішення. Іншими словами, звички дають нам змогу не винаходити велосипед щоразу та допомагають задовольнити певні наші потреби з меншою затратою розумових зусиль.

Іноді звички — застарілий, проте «цінний» для психіки спосіб задовільнити потребу. Наприклад, у дорослому віці ми можемо несвідомо використовувати різноманітні стретегії поведінки, як-от для привернення уваги чи уникнення конфліктів, які сформувалися ще в ранньому дитинстві. Також звички можуть бути шкідливим методом задоволення потреб — наприклад, вживання алкоголю для заспокоєння.

Переписати погані звички буває важко. Однією з ефективних стратегій є створення конкурентної звички, що буде більш ефективно задовольняти потребу. Однак аби звичка закріпилася, важливо, щоб людина вбачала в цьому сенс, адже наша психіка не дає нам зробити ні кроку без сенсотворення.

Сенс життєво необхідний, аби робити хоч щось. Сенс — це коли ми звітуємо психіці «чому те, що ми робимо, нам вигідно». Сенс є поєднувальною ланкою між нашими потребами й цінностями з однієї сторони та нашими діями — з іншої.

Робити щось без сенсу — боляче й виснажливо. Для мозку це очевидно шкідлива витрата ресурсу. Саме тому інколи нам цікавіше дивитися у вікно або ж на білу стелю, аніж фокусуватися на нудній робочій зустрічі. 

Сенси прив’язані до цінностей, і ми закріпляємо певну поведінку, якщо вона дає змогу втілити якусь цінність. Якщо ми маємо дві ланки, де А — це бажання жити здорове життя (наша цінність), і В — потреба займатися спортом і контролювати харчування (дія), то саме сенс буде їх повʼязувати. І має сенс добряче відрефлексувати його для себе. 

Можливо, корисна звичка, як-от дотримуватися здорового способу життя, не є цінністю в нашій картині світу, а є лише інструментом — наприклад, досягнення престижу. У такому разі ми можемо буксувати в плані сенсу та мотивації, адже задовольнятимемо свою справжню потребу (у престижі) іншим шляхом.

Якщо ж ми усвідомлюємо щиру потребу в саморозвитку, дуже важливо реалізувати її здоровим способом. Градус адекватності в саморозвитку залежить від співвідношення «я реального» та «я ідеального» — концепцій себе, одна з яких відображає наш актуальний досвід, знання про сильні та слабкі сторони, а інша — яким/якою я маю бути.

«Я ідеальне» потрібне нам для розвитку, без нього особистість стагнує, і добре, коли воно «на крок попереду». Проте коли «я ідеальне» майже не збігається з «я реальним» — це розвивається в нестерпне неприйняття себе. У результаті ми ігноруємо «небажані» почуття, соромимось своїх слабкостей та втрачаємо можливість з ними працювати та враховувати їх у плануванні саморозвитку.

Уявляючи як з понеділка ми починаємо нове життя, ми наївно думаємо, що всі наші звички, харчові вподобання та вразливості кудись подінуться. Саме тому ці плани рідко коли працюють. Ідеал дійсно потрібен нам для розвитку, але неприйняття себе веде до втрати контролю. 

Стан, коли ми приймаємо свій внутрішній досвід без викривлення та витіснення, називається конгруентністю.

Часто люди обґрунтовують недовіру до себе так: «Та якщо собі волю дати, то я ж з дивану не встану». Проте згідно з дослідженнями А. Маслоу та інших гуманістичних психологів (К. Роджерс, Р. Мей), нам притаманний драйв самоактуалізації, тобто в нормі нам властиво вдосконалюватись і шукати нових викликів. А ось у випадку різноманітних неврозів, які виникають через неприйняття себе чи гонитву за нав’язаними суспільством стандартами, цей драйв самоактуалізації може постраждати.

Адаптуючись до суспільства, ми часто будуємо хибне «я» — таке, що не відображає наших реальних цінностей, а є певним незручним компромісом. Тривала боротьба зі своєю природою, життя заради хибного «я» може призвести до вигорання, коли втрачається сенс щось робити. Ми втрачаємо віру в позитивну мотивацію (яка базується на прагненні досягти чогось важливого для себе), працює лише негативна (базується на уникненні негативних наслідків) й матеріальна. Цей стан важко назвати приємним, швидше він ледь-ледь стерпний.

Внутрішні конфлікти цінностей і сенсів можуть призводити до прокрастинації. І тут дуже важливою є своєчасна рефлексія, аби розставити все по поличках і знову донести до себе суть своєї місії.

Організм людини завзятіше підтримає амбіційний план, якщо дати йому «яскравий стимул» (гордість, винагорода, похвала) — саме цією мовою він «читатиме» сенс, саме це спонукатиме повторювати певну дію надалі. Кожен вдалий крок заслуговує на оцінку — так формується відчуття самоефективності. Водночас ми маємо бути щедрими на винагороди й не зловживати покаранням — можливо, достатньо усвідомити помилку як досвід? 

Розвиток вимагає ресурсу та безпеки, зокрема внутрішньої, тож потрібне терпіння, простір і, бажано, оточення, яке надає підтримку. Поповнення ресурсу вимагає своєчасного відпочинку, а щоби добре розслаблятися, треба знати, що напружується (ось чому важливо приймати «я реальне»).

Водночас навіть у часи зовнішньої невизначеності людина здатна створювати умови для саморозвитку. Щоб це стало можливим, важливо постійно повертатися до своєї системи цінностей та діяти згідно з нею. Інколи для цього варто видати собі кредит довіри — хоча це й може бути задача із зірочкою.

Матеріал підготовлено за підтримки Mastercard.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: