Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 03.04.2023

Чи рятує аскорбінка від застуди та чому на цингу хворіли переважно моряки: цікаві факти про вітамін С

автор/ка

Наталія Бушковська

Можна не знати нічого про вітаміни, проте вітамін С знають усі з того моменту, як уперше спробували аскорбінку. Можливо, деякі з нас навіть тихенько їли її як цукерки, поки батьки не бачать. Вітамін С надзвичайно важливий для організму людини. Що варто про нього знати? Ділимося підбіркою цікавих фактів та, як завжди, спростовуємо міфи.

Що важливо знати про вітамін С?

Це водорозчинний вітамін, тобто сполука розчиняється у воді й не затримується в організмі людини. Це означає, що це той вітамін, який нам необхідно отримувати щодня.

Хронічна нестача вітаміну С може призвести до дуже серйозного захворювання, про яке ви могли дізнатись з історії чи кіно, — цинги.

Ця хвороба вбила 2 мільйони моряків протягом 16–19 століть. Свого часу цинга забирала більше життів, ніж кораблетрощі чи інші хвороби. Чому саме моряків? У ті часи неможливо було зберігати свіжі фрукти та овочі протягом тривалого часу, тож моряки не бачили їх місяцями. А цинга починає розвиватись уже через 3 місяці дефіциту вітаміну С.

Цей вітамін важливий не лише як профілактика проти страшної хвороби. Це потужний антиоксидант, який має здатність нейтралізувати вільні радикали. Він також важливий для синтезу колагену та бере участь у процесі заживлення поранень.

У сучасному світі, навіть людина, яка не дотримується здорового харчування, має вкрай низькі ризики отримати цингу. А от дефіцит вітаміну С може статись. Серед ознак його нестачі в організмі:

→ сухе волосся та шкіра;

→ у вас легко з’являються синці;

→ ви помічаєте в себе кровоточивість (наприклад, ясен);

→ загальне нездужання, зниження апетиту.

Скільки вітаміну потрібно приймати?

Дорослим людям віком від 19 років рекомендують приймати 90 мг та 75 мг вітаміну для чоловіків і жінок відповідно. Куріння зменшує кількість вітаміну С в організмі, тому людям, які курять, рекомендують підвищити дозування на 35 мг додатково до норми.

Які продукти містять вітамін С?

Передусім — фрукти та овочі! Наприклад, в одному апельсині може міститися до 53 мг вітаміну С. Дві апельсинки на день — і норма для дорослого чоловіка отримана, навіть із запасом.

Які міфи є довкола вітаміну С?

Найбільш поширений міф стосується здатності вітаміну рятувати від застуди. Він народився він ще в 70-х роках минулого століття. Тоді двічі нобелівський лауреат Лайнус Полінг популяризував приймання величезних доз вітаміну С для профілактики від застуди та деяких хронічних захворювань. Дози, які радив споживати біохімік щоденно, відповідали вмісту вітаміну у 12–24 апельсинах.

Під час пандемії коронавірусу мережею також ширилась інформація, що вітамін С може захистити від хвороби чи, бодай, полегшити її перебіг. Проте це не зовсім так.

Результати багатьох досліджень показують, що приймання вітаміну С не захищає від застуди, проте може вплинути на тривалість хворобливого стану (і то лише на 10 %). Іншими словами, якщо люди, які не приймають вітамін, хворіють орієнтовно десять днів, то в тих, хто регулярно його приймає, хвороба минає за дев’ять днів. Вітамін може дійсно полегшити симптоми для певних груп людей. Водночас такі ефекти стосуються лише випадків, коли вітамін приймають до початку хвороби. Вживання після того, як ви відчули перші симптоми, не має результату. І, звісно, вітамін С не має ніякої лікувальної дії.

Чи буває передозування вітаміном С?

Надлишок вітаміну також може бути шкідливим. Кишківник людини має обмеження щодо того, яку кількість вітаміну С він здатен поглинути. Якщо ви приймаєте мегадози вітаміну, наприклад, близько 3000 мг, то з’являються ризики отримати неприємні побічні ефекти.

Можливі наслідки від надлишку вітаміну С:

діарея;

підвищення рівня заліза в крові;

поява каменів у нирках (особливо в тих, хто має таку проблему в медичній історії) тощо.

Отож їжте фрукти та овочі й не приймайте високі дози вітамінів без консультації лікаря/ки.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/