Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 03.06.2025

Гул мотоциклів і гроза: що робити, коли тіло реагує на буденні звуки тривожністю?

Вас лякає гуркіт на будівництві? Пригинаєтеся від гудіння мотоциклів? Або вас виснажує будь-який шум, навіть коли немає повітряної тривоги? Це звичні реакції для людей, які пережили обстріли. Після проживання будь-якого травматичного досвіду, наш мозок створює певний ланцюжок асоціацій. Наприклад, людину вкусила собака на вулиці. Після цього нервова система буде реагувати на будь-яку собаку на вулиці, гавкіт собак чи схожі на собак силуети. Таким чином мозок через реакції психіки та нервової системи намагається вберегти нас від нового травматичного досвіду або попередити про небезпеку, навіть якщо вона уявна. Якщо досвід укусу собаки мав сильний психологічний вплив, людина може почати боятися навіть виходити надвір, де потенційно можуть бути собаки. Так само і з гучними звуками, різкими спалахами чи іншими проявами, які можуть нагадати вибух. Тривожність у такому випадку є механізмом застереження та порятунку від небезпеки.

Разом із кризовою психологинею Юлією Павловою з’ясовуємо детальніше, як стрес може на нас впливати та як собі допомогти, якщо тіло та психіка реагує надміру навіть на буденні звуки. Далі — пряма мова експертки.

В умовах війни підвищена тривожність та реакція на гучні звуки (мотоцикли, грозу, будівництво) вважаються нормою. Відчувати неспокій, напругу в тілі, здригатися від різких звуків чи навіть підстрибувати від них цілком зрозуміло та нормально для контексту, в якому наразі перебувають українці/ки. Проте існують інші реакції, які можуть сигналізувати про глибший ефект та психологічну травму, з якою вже варто звернутися до фахівців із психічного здоров’я по допомогу.

На що варто звернути увагу?

→ ви постійно відчуваєте напругу, навіть у безпечних місцях та ситуаціях;
→ шукаєте запасний вихід, укриття, місця, де можна сховатися, у нових приміщеннях чи на вулиці, коли очевидних причин на це немає;
→ ви невпинно аналізуєте ситуацію та шукаєте загрози;
→ постійно відчуваєте роздратування та/або спалахи агресії;
→ маєте проблеми зі сном;
→ маєте надмірну реакцію на будь-які прояви небезпеки (різкі рухи, звуки, відчуття тощо). 

Докупи ці симптоми можуть свідчити про гіперзбудження — надмірну (гостру) реакцію організму на стрес, що є частиною комплексу реакцій «бий або біжи». Якщо ви помічаєте ознаки гіперзбудження у себе чи близьких, варто звернутися до психолога, лікаря-психотерапевта або психіатра по допомогу. Без належної уваги та лікування (за потреби) гіперзбудження може перейти у посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

Які ще прояви можуть свідчити про ризик розвитку посттравматичного розладу?

Флешбеки
Повторювані сни та думки, постійне повернення до ситуації травми. Наприклад, людина постійно розповідає про пережитий обстріл та/або сни/думки про цю подію.

Уникнення
Людина уникає змін та допомоги («мені нічого не потрібно», «це зараз не на часі», «все одно це не допоможе» тощо). А також ігнорує визнання проблеми («це вам психолог потрібен, а не мені!», «зі мною все гаразд!») та уникає активних дій (пасивність, апатія).

Деструктивні поведінкові рішення
Людина має порушення сну та/або апетиту, проте не звертає на це належної уваги. До деструктивних дій також відносимо зловживання алкоголем, ліками (як-от заспокійливими), кофеїном тощо. А також свідоме наражання себе на небезпеку, коли в цьому немає потреби. 

Якщо всі описані вище прояви спостерігаються протягом 2-4 тижнів — це ознака посттравматичного стресового розладу — хронічного порушення психічного здоров’я, що може розвинутися внаслідок травматичної події (за визначенням МОЗ України). 

ПТСР — це медичний діагноз, який встановлюється та лікується виключно лікарями на основі анамнезу, медичного огляду та спеціальних тестів. Якщо ви помічаєте зазначені симптоми протягом кількох тижнів у себе чи близьких, саме час звернутися до лікаря. Спільно з психологами команда «Бережи себе» розробила гід з ПТСР, який можна завантажити за посиланням. У ньому можна прочитати більше про природу цього стану, симптоми та лікування, а також — як підтримати близьку людину, яка переживає ПТСР.

Зрозуміти, чи варто звернутися по допомогу, чи ваша реакція на стрес залишається у межах норми, допоможе шкала впливу цих реакцій на якість життя, де 1 — майже не впливає (минає за кілька секунд чи до хвилини часу), а 10 — впливає дуже сильно (ви не можете виконувати робочі чи побутові задачі). Така шкала не є офіційним методом діагностики, проте допомагає швидко визначитися із рівнем самопочуття та своєчасно звернутися до фахівців. Реакція на рівень 5 і вище (за вашими оцінками) потребує звернення до лікарів та/або психологів (які допоможуть глибше оцінити ваш стан та скерувати до лікаря, за потреби). 

Важливо не тільки знати й розрізняти прояви психіки у відповідь на стрес, а також вчитися регулювати свій стан самостійно, оскільки ми продовжуємо жити в умовах війни та активних бойових дій. Усі методи, які наводимо нижче, достатньо прості та швидкі. Запорука їх ефективності — в регулярності виконання.

Дисоціація

Оскільки тривогу та надмірну реакцію провокує асоціативна пам’ять, одним із перших інструментів самодопомоги може стати дисоціація або розрив ланцюжка асоціацій. Оберіть будь-який предмет навколо себе у момент напруги та тривожності. Наприклад, стілець, телефон чи картину. Спробуйте на хвилину поглянути на життя з боку обраного предмета. Що бачить картина зі свого місця? Чи не втомився телефон надсилати повідомлення або чи відчуває стілець себе потрібним? Таким чином мозок не запустить звичний ланцюг реакцій — стресова реакція зупиниться. Виконуючи практику дисоціації регулярно, можна взагалі позбутися реакції на подразник через деякий час. Цей метод чудово працює з дітьми. Обирайте предмети навколо разом та створюйте цілі історії з їх життя. Таким чином можна відволікти дитину в укритті під час повітряної тривоги чи заспокоїти після обстрілу.

Колисання

Обійміть себе (чи людину, яку хочете заспокоїти) і почніть легко розгойдувати зі сторони в сторону чи вперед-назад (обирайте той напрямок руху, який вам комфортний). Разом із колисанням робіть глибші та триваліші видихи (якщо допомагаєте комусь, попросіть людину видихати довше). Продовжуйте колисання до відчуття заспокоєння (орієнтовно 3-5 хвилин). Колисання також знімає м’язову напругу, що дає змогу швидше розслабитися й заснути.

Зробіть короткий вдих і тривалий видих, повторіть. Можете рахувати: вдих (1-2), видих (1-2-3-4-5). Повторюйте протягом кількох хвилин.

Сконтактуйте зі своїм тілом

Наприклад, розітріть долоні, мочки вух, помасажуйте голову чи розітріть плечі. Повернення до відчуттів тіла зменшує рівень тривоги. Це діє і для допомоги іншим людям та дітям, які переживають страх чи напругу.

Більше ефективних способів підтримати себе можна знайти в онлайн-курсі «Базова психологічна допомога в умовах війни» на платформі Prometheus. Додатковим рішенням можуть стати беруші чи навушники із шумозаглушенням, проте діють вони досить індивідуально. Для декого це стає справжнім порятунком і можливістю виспатися в грозу, а для інших — додатковим стресовим фактором, оскільки людина не чує, що відбувається навколо й починає нервувати ще більше та сприймати небезпеку гостріше. Варто спробувати та зрозуміти, чи працюють вони саме для вас.

Чи варто уникати місць та ситуацій із гучними звуками або, можливо, краще поступово до них звикати?

Тут слід згадати, що ми не можемо спрогнозувати чи запобігти абсолютно всім гучним звукам (важко уникнути грози чи сусідів, які кидають стільці на підлогу). Ми досить гнучкі та стійкі за умов навчання та дбайливого ставлення до себе, а отже — використання технік самодопомоги, дисоціація та турбота про себе працюють краще, ніж спроба уникнення. Однією з форм піклування про себе є звернення по допомогу до фахівців із психічного здоров’я, спільно з якими ви знайдете методи самопідтримки, які працюватимуть саме для вас.

Не менш важливо бути свідомими того, що кожен і кожна з нас також можуть генерувати звуки та шум, які є тригерними для частини людей поруч. При організації подій, у побуті, у громадських місцях пам’ятайте про те, що навколо — люди з різними досвідами. За можливості, уникайте використання техніки, транспорту абощо, що продукує різкі гучні звуки, спалахи світла та інші ефекти, що можуть впливати на психічний стан людей. Особливо, у громадських місцях. Якщо йдеться про фільм, наприклад, варто перед початком надавати дисклеймер, якщо фільм містить звуки вибухів, постріли абощо.       

«Порадня» від Української спілки психотерапевтів

UA Mental Help — Всеукраїнський фонд ментального здоров’я

→ онлайн-платформа «Розкажи мені»

FriendFirstAidBot — телеграм чат-бот першої психологічної допомоги 

«Lifeline Ukraine» — 7333 цілодобово — гаряча лінія з питань запобігання самогубствам та підтримки психічного здоров’я 

Центр психічного здоров’я та психосоціальної підтримки (ГО Mental Health Service, м. Суми)

Центр психічного здоров’я та соціального супроводу у Краматорську

→ Центри психосоціальної підтримки у Херсоні та Чернігові

→ Центр психологічної допомоги у Запоріжжі 

→ Благодійний фонд «Голоси дітей»

→ Проєкт психологічної підтримки «Поруч»

→ Простір психологічної підтримки для підлітків «Не дрібниці»

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: