опубліковано: 13.02.2023
Не тільки презервативи. Як дбати про сексуальне здоров‘я в парі?
Здорові сексуальні стосунки потребують уваги завжди. Як кохати й кохатися безпечно? Розповідаємо найважливіше, що треба знати в парі, щоб уникнути проблем зі здоров’ям.
Як правильно використовувати презервативи?
Хотілося б, щоб секс був завжди в задоволення, але іноді він завершується лікуванням інфекцій або ж незапланованою вагітністю. З хороших новин: небажаних наслідків можна уникнути, якщо підійти до питання виважено та з холодною головою.
Наразі існує багато засобів контрацепції, які надійно захищають від небажаної вагітності. Більшість із них мають побічні ефекти та протипокази, тому оптимальний метод варто обговорювати на прийомі в гінеколога/ині.
Однак існує універсальний метод (до речі, єдиний, який захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом) — презервативи. Просто, зручно і можна використовувати без консультації лікаря/ки. Але й тут варто пам’ятати про певні правила.
Щодо використання презервативів важливо пам’ятати таке:
→ завжди одягайте презерватив ПЕРЕД початком КОЖНОГО статевого акту;
→ якщо ви почали надягати презерватив навиворіт та/або неправильно, слід взяти інший і надягнути правильно;
→ обережно відкривайте пакет, щоб не пошкодити презерватив;
→ якщо ви практикуєте тривалі статеві акти, презерватив варто змінити через 30 хв;
→ новий вид сексу — новий презерватив (наприклад, якщо ви практикуєте спочатку оральний, а потім вагінальний секс під час одного статевого акту);
→ зберігати презервативи необхідно в сухому прохолодному місці, де немає ризику пошкодження (кишеня джинсів — не варіант);
→ презервативи не зберігаються вічно, тому не забувайте перевіряти термін придатності;
→ обирайте презервативи необхідного розміру від перевірених і сертифікованих виробників, купуйте в аптеці або спеціалізованих магазинах;
→ дбайте про наявність презервативів завчасно, де б ви не були — слід тримати це під контролем і докуповувати презервативи за потреби, щоб бути готовими завжди;
→ НЕ використовуйте лубриканти на масляній основі, олії, вазелін, лосьйони з латексними презервативами — ці речовини можуть порушити його цілісність;
→ для орального сексу також обов‘язкове використання захисту — можна використовувати спеціальні латексні серветки (їх також легко зробити самостійно зі звичайного презервативу);
→ достатня зволоженість піхви перед статевим актом або відповідні лубриканти (на водній або на основі силікону) зменшують імовірність пошкодження.
Окрім всім відомих чоловічих презервативів, існують також жіночі (внутрішні) презервативи. Вони забезпечують фізичний бар’єр між статевими органами та виділеннями під час статевого акту.
Жіночий презерватив виглядає як трубка, що має два кільця. Одне кільце із закритим кінцем вводиться вглиб піхви до шийки матки, друге з широким отвором залишається ззовні, покриваючи вульву. Як і чоловічий презерватив, жіночий є засобом, що захищає від вагітності та інфекцій. Може вводитися за певний час до статевого акту. З мінусів — у порівнянні з чоловічим аналогом жіночі презервативи важче знайти, а їх застосування потребує певних тренувань.
Що варто зробити перед початком сексуальних стосунків?
Обом партнерам слід пройти певні обстеження, щоб захиститися від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).
Це група захворювань, які при несвоєчасному лікуванні можуть викликати серйозні ускладнення. Зокрема безпліддя, синдром хронічного тазового болю, важкі ураження інших органів і систем.
Особливо небезпечним є те, що ІПСШ часто перебігають безсимптомно. Тобто хвора людина може тривалий час почувати себе чудово, не мати жодних скарг та проявів, водночас передаючи інфекцію своїм статевим партнерам/кам.
Які аналізи варто зробити?
→ аналіз крові на ВІЛ, гепатити В і С, сифіліс;
→ урогенітальний мазок для виявлення інфекцій методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) — зокрема, таких збудників як Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis, Mycoplasma genitalium, Neisseria gonorrhea.
Кожен і кожна з нас відповідальні за своє здоров’я, тому обстеження — це не ознака недовіри, а демонстрація розумного ставлення до власної безпеки!
Не хотіти сексу — це нормально?
Не існує жодних норм статевого потягу. Усе дуже індивідуально — хтось хоче сексу три рази на добу, а комусь достатньо одного разу на кілька тижнів.
Звертатися по допомогу слід, якщо ви помічаєте різку зміну статевого потягу або ж рівень лібідо вас особисто не влаштовує. Ви можете проконсультуватися в уролога/ині, гінеколога/ині, сексолога/ині, психолога/ині або залучити одразу кількох спеціалістів/ок.
Рівень статевого потягу значно залежить від рівня чоловічих та жіночих статевих гормонів. Однак є багато інших факторів, які негативно впливають на лібідо.
Зокрема:
→ втома, недостатній сон і відпочинок;
→ проблеми в сім’ї: конфлікти, погіршення стосунків, сексуальна дисфункція у партнера/ки;
→ незадоволення зовнішнім виглядом;
→ травматичний сексуальний досвід;
→ тривожні розлади, депресія;⠀
→ приймання деяких лікарських засобів (антипсихотичні препарати);
→ куріння, надмірне вживання алкоголю;
→ хронічні захворювання та їх загострення: цукровий діабет, розсіяний склероз, гіпотиреоз, ожиріння (погіршують статеву функцію не тільки через сам стан, але й через вплив на фізичне та психологічне самопочуття);
→ гінекологічні захворювання: ендометріоз, опущення органів малого тазу, нетримання сечі та інші.
На жаль, під час війни більшість відчувають вплив як мінімум двох провокуючих факторів. Тому важливо спочатку проаналізувати свій спосіб життя і скоригувати причину.
Кохайте і кохайтеся безпечно. Бережіть себе.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: