опубліковано: 09.08.2024
Різна активність, спільні принципи: які існують засади фізичного розвитку
Фізична активність — це важлива частина життя для тих, хто хоче зберігати здоров’я та енергію протягом років у будь-яких життєвих обставинах. Проте не будь-яка фізична активність дає однаковий результат. І, що ще важливіше, не будь-яка фізична активність гарантує вам фізичний розвиток і покращення показників здоров’я (ну хіба що порівняно з повною відсутністю активності до того). Щоб активність ефективно забезпечувала фізичний розвиток (давала тренувальний ефект), необхідно дотримуватися низки принципів. Детальніше, про що йдеться, розповідає тренерка з оздоровчого фітнесу Аліса Пивоварчик. Далі — пряма мова експертки.
Цікаво, що через нестачу освіти в галузі фізичної культури (є такий термін «фізична грамотність» (physical literacy), який якраз описує набуття людиною знань і навичок, що стосуються рухової діяльності) багато людей такі принципи вигадують собі самі. Як-от що тренуватися треба до болю, нудоти, до сьомого поту, дві години щодня, поки не побачиш світло в кінці тунелю або не увійдеш у нірвану (хто в що вірить). Через такі упередження одні (яким помилково приписують «сильну волю») отримують багато шкоди від перенавантаження, а інші (люди, які вважають, що в них просто «нема сили волі») — тримаються якнайдалі від фізичних навантажень, бо абсолютно справедливо бояться такої надміру важкої роботи.
Фізичний розвиток спирається на особливості психофізіології людини. І тому розвиток фізичних навичок і набуття фізичної форми дуже подібні до розвитку будь-якої іншої навички. Як не дивно, але вчитеся ви ходити, читати, співати, грати на гітарі чи говорити іспанською мовою, закони розвитку будуть схожими. Якщо узагальнити, то йдеться про правильно дозоване навантаження, близьке до межі ваших можливостей, у бажаному напрямку. У навантаженні має бути виклик, проте не має бути вбивчого виснаження, яке може вичерпати ваші сили — як фізичні, так і психологічні — повністю, а також сформувати глибоку відразу до цієї діяльності. Достатньо один раз пробігтися, «виплюнути» легені й побачити Чумацький Шлях вдень, щоб упевнитися, що ви завжди ненавиділи біг. І взагалі — жахливішого заняття не можна вигадати!
Щоби подружитися з тренуваннями, краще озброїтися знаннями і працювати не важко, а методично розумно. Для стійкого результату потрібен системний підхід, адже людське тіло має свої вимоги й обмеження. Навантаження має бути достатньо серйозним, щоб викликати бажані адаптації (які називаються тренувальним ефектом), водночас правильно дозованим, щоб не нашкодити. У різних джерелах ви можете зустріти дещо різні назви цих принципів, проте якщо зібрати все разом, то вийде один набір. Усі вони ґрунтуються на особливостях фізіології та біохімії тіла людини, тому кардинально відрізнятися не можуть. То про які ж принципи йдеться?
Якою б фізичною активністю ви не займалися і на якій стадії фізичного розвитку ви не знаходилися, ці принципи будуть працювати для вас. І їх обов’язково варто враховувати.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: