опубліковано: 11.11.2024
Як встояти супроти урагану: про психологічну стійкість та кроки до її розвитку
Наразі про психологічну стійкість говорять багато. Передусім як про корисну навичку, яка стає в пригоді в кризових ситуаціях. Визначення психологічної стійкості (резильєнтності) — різноманітні та чисельні. Деякі дослідники описують це явище як здатність позитивно адаптуватися до стресових обставин. Інші ж — як здатність людини залишатися функціонально стабільною та здоровою, незважаючи на дистрес.
Американська психологічна асоціація визначає стійкість як процес відновлення після важкого досвіду та пристосування до складнощів, травми, загроз або інших значних джерел стресу. Це водночас включає як процес адаптації, так і її результат у стосунку до складних життєвих обставин. Важливо розуміти, що стійкість передбачає не тільки «відновлення» після важких переживань, вона також може сприяти глибокому особистісному зростанню.
Можна означити такі ключові фактори, що сприяють особистій стійкості:
→ те, як ми бачимо світ і взаємодіємо з ним;
→ наявність і якість соціальних ресурсів;
→ конкретні копінг-стратегії (корисні поведінкові способи давати раду зі складними ситуаціями).
Бути стійким не означає, що людина не матиме складнощів чи не відчуватиме болю. Шлях до стійкості напевне включатиме значні емоційні переживання. Важливо зазначити, що стійкість вимагає наявності цілого ряду навичок, над якими ми можемо працювати та розвивати з часом. Для цього потрібен час, сили й допомога людей навколо.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: