Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 09.02.2024

Зібралися на масаж? Гарна ідея! Розповідаємо, на що звернути увагу, аби собі не нашкодити

автор/ка

Наталія Бушковська

експерт/ка

Вікторія Іванова

Приводи піти на масаж бувають різними. Хтось так хоче «зняти» стрес, інші — позбутись болю в спині або доповнити процес реабілітації. Іноді розмаїття видів масажу та складнощі з розумінням, що потрібно саме вам, — уже вганяє в стрес!

Проте який би вид масажу ви не обрали, важливо знати червоні прапорці, щоб вчасно подбати про свою безпеку та здоров’я. З’ясовуємо, які ознаки мають насторожити під час сеансу масажу з медичною сестрою та масажисткою Вікторією Івановою.

За словами експертки, потенційні небезпеки можна розподілити на такі категорії:
→ Гігієнічні
→ Етичні
→ Професійні

Гігієнічні

Тут усе доволі просто навіть на інтуїтивному рівні.

«Якщо ви зайшли в масажний кабінет та бачите, що масажист/ка не миє руки перед сеансом, не змінює простирадло на ліжку, має ознаки вірусного захворювання, не провітрює приміщення тощо вам точно варто відмовитись від послуг такого спеціаліста/ки», — наголошує Вікторія.

Етичні

Передусім це стосується будь-яких дій сексуального характеру.

«Масажист/ка не має працювати топлес. Ніхто не має права торкатися інтимних зон вашого тіла без дозволу чи знімати з вас спіднє. Якщо вам здалося, що вас «не так торкаються» найімовірніше, вам не здалося», — застерігає експертка.

Інше етичне питання — це коментарі фахівця/чині, які він або вона може давати щодо вашого тіла та стану вашого здоров’я. Абсолютно недопустимі такі фрази, як «яка у вас недоглянута шкіра», «для свого віку ви непогано збереглись», «які пружні стегна для вашого віку» абощо.

Професійні

Варто насторожитися, якщо масажист/ка починає шукати псевдонаукові причини вашого болю в спині. Наприклад, каже, що це старі образи, невимовлені проблеми вашого дитинства тощо.

Проте найбільш небезпечними є та поведінка та маніпуляції, які можуть зашкодити вашому здоров’ю тут і зараз. Тож важливо звертати увагу на таке:

→ Масажист/ка до процедури не цікавиться станом вашого здоров’я та потенційними обмеженнями.

→ Масажист/ка наполягає/робить маніпуляції на хребті та/або суглобах без вашого дозволу або не питає дозволу. Під «маніпуляціями» маються на увазі дії, які призводять до «клацання», болю тощо.

→ Масажист/ка робить вам боляче, ігноруючи ваші крики чи скарги.

→ Масажист/ка пропонує саморобні «ліки», гомеопатію, маніпуляції з п’явками, кровопускання тощо.

→ Після сеансу масажу у вас залишаються гематоми. Водночас спеціаліст/ка не просто не перепрошує, а навпаки — каже, що так треба.

Вікторія Іванова пояснює, що в нас і досі поширений популярний міф про те, що процедури, які приносять біль — найбільш ефективні. Проте це не так — масаж не має спричиняти біль. Такі випадки, звісно, бувають, проте частіше вони пов’язані з неправильною технікою масажу. Експертка зазначає, що біль може бути приємним, надавати відчуття розслаблення — тоді це варіант норми.

Також тривожний дзвіночок — обіцянки про дивовижні зцілення суто завдяки масажу. Таке часто зустрічається у сфері педіатрії та реабілітації.

«Наприклад, дитячий масажист запевняє, що вилікує дисплазію, кривошию, кольки та що після курсу масажу дитина поповзе/сяде/піде/заговорить. Це так не працює. Масаж для немовляти має лише одну мету: розслабити та отримати задоволення — як мамі, так і дитині», — каже експертка.

Масаж та реабілітація

Масаж можуть рекомендувати як допоміжний метод протягом процесу реабілітації. Проте такий метод має бути саме «допоміжним», а не «ключовим». Масаж ніколи не замінить активної реабілітації, яка полягає в навчанні людини наново виконувати певні функції, як-от ходити чи говорити — для цього потрібні спеціальні вправи. І масаж — це не чарівна паличка. Під час процедури масажист/ка розминає м’які тканини вашого тіла: м’язи, сполучну тканину, шкіру тощо. Це корисно для розслаблення, допоможе зняти стрес, напруження м’язів тощо.

Як щодо болю в спині?

Часто масаж видається гарною ідеєю при болю в спині. Проте варто розуміти, що не всякий біль у спині безпечний та може «лікуватися» масажем.

«Якщо в людини не порушені рухова та сечостатева функції, якщо біль зменшується або минає від зміни положення та під час відпочинку, якщо загальний стан здоров’я нормальний — можна сміливо йти на масаж», — каже Вікторія Іванова.

В інших випадках слід звернутися до сімейного лікаря або лікарки — за потреби, він/вона спрямує вас до вузьких спеціалістів для належної діагностики. Загалом масаж може бути прекрасним компонентом здорового життя. Проте не варто надавати йому магічних властивостей.

Джерела

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: