Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 09.12.2024

Хропіння чи апное: у чому різниця та чому вона важлива?

Про хропіння існує сила-силенна жартів. Проте це далеко не завжди дрібничка, яка ускладнює подружні стосунки чи поїздку нічним потягом. Що важливо знати про хропіння? Та який його зв’язок з апное — перериванням дихання під час сну? Розповідаємо в матеріалі.

Практично кожна людина може хропіти час від часу, і лише 44% людей хроплять на постійній основі. Хропіння — явище, яке виникає внаслідок вібрацій тканин рота, горла та носа людини уві сні. М’язи, які підтримують ці тканини, розслабляються, коли ми спимо. Повітря на шляху до легень спричиняє вібрацію. Якщо людина має звужені дихальні шляхи природно або внаслідок певних факторів, швидкість потоку повітря через ці тканини зростає. Це, відповідно, спричиняє посилення вібрації та появу хропіння. А потім на нас «шикає» партнер чи партнерка вночі.

Існують фактори, які можуть сприяти появі хропіння, наприклад:
→ надмірна вага;
→ куріння;
→ споживання алкоголю;
→ спання на спині;
→ гормональні проблеми, як-от гіпотиреоз (стан, коли щитоподібна залоза не виробляє достатню кількість гормонів);
→ набряк слизової, наприклад через алергічний риніт;
→ розростання (поліпи) слизової носа та/або носових пазух;
→ збільшення мигдаликів та/чи аденоїдів.

Ефективний спосіб профілактики хропіння — обмежити вплив факторів, які можуть йому сприяти. Зокрема варто:
→ схуднути, якщо ви маєте надмірну вагу;
→ кинути курити;
→ відмовитись від алкоголю, особливо — проти ночі;
→ не спати на спині, якщо помічаєте, що таке положення сприяє появі хропіння;
→ відвідати отоларинголога (ЛОРа), щоб з’ясувати реальну причину проблеми; можливо, лікар/ка спрямує вас і до інших спеціалістів, порадить хірургічне втручання, спеціальні девайси або ліки. 

Зміни, які ви вводите у своє життя, зокрема для профілактики хропіння, варто робити поступово. Наприклад, вибирайте той вид фізичної активності, який дійсно буде приносити вам задоволення, а не стане ще одним джерелом стресу. Важливо прислухатися до себе та не боятися експериментувати.

У цей період змін стилю життя помічними можуть стати спеціальні пристрої, які можуть допомогти позбутися хропіння, принаймні на деякий час. Наприклад, Національна служба здоров’я Великої Британії має такі в переліку рекомендацій. Це можуть бути пов’язки на підборіддя, які тримають рот закритим, носові розширювачі (nasal dilators), спеціальні капи тощо.

Проте в жодному разі не замовляйте ці девайси через інтернет. Підбирати їх важливо виключно з лікарем/кою, щоб не нашкодити собі.

Іноді люди хропуть. Це завдає незручностей іншим, але загалом не несе ризиків. Однак у деяких випадках хропіння супроводжується апное, що може загрожувати життю.

Апное — це розлад сну, під час якого ваше дихання може перериватись на деякий час. При цьому знижується рівень кисню в крові, людина за ніч може мати кілька часткових або повноцінних пробуджень, страждати на сонливість удень тощо.

Розрізняють обструктивне, центральне та змішане апное сну. За даними Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), орієнтовно 4% чоловіків та близько 2% жінок мають синдром обструктивного апное уві сні (СОАуС). Цей тип апное виникає, коли порушується прохідність дихальних шляхів під час сну; дихання водночас зберігається. А от центральне апное розвивається, коли людина має порушення в роботі дихального центру в мозку. Воно характеризується відсутністю дихальних рухів під час сну. Варто зазначити, що це доволі рідкісний випадок. 

Люди, які мають апное, часто хроплять уві сні, але це не є правилом. Так само не у всіх людей, які хроплять, може розвиватись апное. 

Відрізнити апное від хропіння можуть лише кваліфіковані лікарі за допомогою спеціальних тестів. Проте є певні симптоми, на які варто звернути увагу. Вони можуть свідчити про наявність апное уві сні й мотивувати вас звернутись до фахівця/чині якомога швидше:
→ гучне переривчасте хропіння, яке може розбудити партнерку/а;
→ ви відчуваєте сонливість у денний час;
→ ніктурія (позиви до сечовипускання вночі);
→ ви прокидаєтесь із відчуттям, що у вас пересохло в роті;
→ нічна пітливість, поганий сон або безсоння, імпотенція, дратівливість, зниження пам’яті та концентрації;
→ ви відчуваєте вночі прискорене серцебиття та/або біль у грудній клітці;
→ зранку у вас болить голова.

Пам’ятайте, апное — це небезпечний стан, який підвищує ризики інсультів на 60%.

Люди, які страждають на апное, можуть заснути за кермом, часто страждають на запаморочення, тож це може бути небезпечним і для інших. Для боротьби з апное передусім варто переглянути стиль життя. Також помічним може стати CPAP-апарат — невеликий компресор, який подає постійний потік повітря під певним тиском у дихальні шляхи через гнучку трубку й герметичну маску для носа або рота. Завдяки цьому дихальні шляхи не змикаються, а надходження повітря не блокується. Як стверджує Національна служба здоров’я Великої Британії, така терапія покращує якість сну, допомагає позбавитись денної втоми, нейтралізує інші ускладнення апное, як-от високий тиск.

Також при підозрі на апное фахівці/чині можуть рекомендувати провести полісомнографію — об’ємне дослідження того, як працює ваш організм уві сні. Це поширений метод для діагностики порушень сну. Процедуру проводять з використанням спеціальних комп’ютерних комплексів, часто в умовах стаціонару.

Не варто нехтувати своїм хропінням. Проконсультуйтесь із лікарем/кою, протестуйте різні помічні засоби, які вам порадять, оберіть той варіант, що підійде саме вам. Здоровий сон може зробити наші тривожні ночі хоч трошки спокійнішими, а дні — бадьорішими.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/