Як не отруїтися: правила безпечного харчування

Опубліковано: 15.06.2022

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Війна несе багато загроз для життя як військових, так і цивільних. На жаль, вороги наразі активно провокують гуманітарну кризу на нашій землі, особливо на окупованих територіях та в зоні активних бойових дій. Як не дивно для центру Європи ХХІ століття, однією з основних небезпек стає неналежна якість їжі та води, що може стати причиною захворювань та додаткових втрат людей. Тому так важливо застосовувати всі можливі заходи профілактики харчових отруєнь у тяжких умовах.

Перше, на що слід звернути увагу, це вода — через неї передається багато різних вірусів та бактерій. Гепатит А (так звана “хвороба Боткіна”), різноманітні кишкові віруси та холера, які передаються через воду, супроводжували війни та гуманітарні кризи протягом століть.

Через воду можуть передаватися:

гепатит А (так звана “хвороба Боткіна”);

холера;

різноманітні кишкові віруси.


Якщо можливості набирати воду в перевірених місцях з очисткою немає, необхідно обов’язково кип’ятити її тривалий час — хоча б протягом 5-7 хвилин. Це дасть можливість вбити переважну кількість збудників. Також частково очистити воду від домішок можна за допомогою додавання кількох таблеток активованого вугілля. Навіть відносно перевірене місце набору води (наприклад, криниця), може стати джерелом захворювань.

Якщо ви помічаєте прояви порушення роботи травної системи (діарея, здуття, біль), що тривають довше 5-7 днів, варто замислитися, чи не може вода провокувати такі симптоми. Особливо це стосується ситуацій, коли ознаки хвороби наявні в кількох людей, що споживають таку ж воду.

Їжу також потрібно піддавати значній термічній обробці, а ще стежити за зберіганням у відповідних умовах. Недосмажене м’ясо та напівсирі яйця можуть бути інфіковані збудниками — глистами, сальмонелами тощо. Продукти тривалого зберігання, що не вимагають особливих умов, часто допомагають вижити. Проте в будь-якому разі уважно оглядайте консерви (термін придатності, цілісність упаковки, відсутність здуття). За можливості уникайте вживання домашніх консервів та копченини, адже через них можна інфікуватися ботулізмом.

обов'язково кип'ятити воду тривалий час;

для часткового очищення води можна використати активоване вугілля;

їжу піддавати значній термічній обробці;

стежити за зберіганням їжі у відповідних умовах.


На жаль, умови війни та окупації далеко не завжди дозволяють дотримуватися вищенаведених порад. Вибір їжі часом неможливий, і в такому разі елементарне бажання зберегти життя буде на першому місці. Утім не нехтуйте будь-якою нагодою убезпечити себе це може врятувати здоров’я.


Автор/ка:

Дарина Дмитрієвська

Більше за темою:

Вам поставили діагноз «виразка шлунка»? Швидше за все, в усьому винна… бактерія!

Автор/ка: Наталія Бушковська

Харчування, стрес, звичка подовгу терпіти — чому стається закреп і як собі допомогти

Автор/ка: Наталія Бушковська

Частіше діагностують у людей старшого віку та чоловіків: трохи про рак шлунка

Автор/ка: Наталія Бушковська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: