Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 26.02.2024

Порвався презерватив під час сексу? Не панікуйте. Розповідаємо, що варто зробити

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Тема сексуальної освіти не втрачає своєї актуальності. А в часи війни набуває її навіть більше — для частини людей доступ до медичної допомоги ускладнюється, що підвищує ризики для здоров’я. 

Ми вже неодноразово писали про те, як зробити секс безпечним за допомогою різних видів контрацепції та як правильно використовувати презервативи. Ці теми досить широко висвітлені в соцмережах та медіа. Проте є і складніші питання, до яких звертаються рідше, хоча вони вкрай важливі. Одне з них: що робити, якщо ви використовували презерватив, але він порвався? Без паніки — спільно із сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською підготували план дій.

Насамперед варто пам’ятати, що кожна ситуація — індивідуальна. Тому немає єдиного правильного переліку дій на всі випадки життя. Однак є основні фактори, які впливають на подальші кроки. 

Якщо при сексі презерватив порвався, є дві основні загрози:

1. Інфікування захворюваннями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Небезпека передачі інфекційних хвороб актуальна для всіх людей, які мають сексуальну взаємодію, незалежно від орієнтації та різновиду сексуальної практики. Хоча ступінь ризику різниться: найвищий він при анальному сексі в позиції, що приймає. Натомість при оральному сексі ймовірність найнижча, хоча й не зникає зовсім.

Ризик тим вищий, чим більше може травмуватися слизова оболонка — прямої кишки, піхви чи ротової порожнини.

Ви в потенційній небезпеці в разі сексу:

→ з новим партнером чи партнеркою, чий статус щодо інфекцій, що передаються статевим шляхом, ви не знаєте;

→ з постійним партером чи партнеркою, які нехтують регулярним тестуванням.

Більшість інфекцій, які передаються статевим шляхом, не проявляються на поверхні статевих органів. Зокрема, ВІЛ, гепатити не мають зовнішніх ознак протягом багатьох років. Інші хвороби, як-от гонорея, сифіліс, хламідіоз, мікоплазмоз, трихомоніаз, частіше провокують очевидні симптоми, однак у частини людей можуть перебігати приховано. Саме тому регулярне тестування на статеві інфекції не лише допомагає лікувати їх вчасно, але й запобігає несвідомій передачі потенційним партнеркам чи партнерам.

Алгоритм дій у випадку розриву презерватива при сексі з людиною, чий статус щодо інфекцій ви не знаєте:

→ обоє мають протестуватися на ВІЛ, гепатити В та С, сифіліс, гонорею, хламідіоз, мікоплазмоз, трихомоніаз;

→ якщо тести негативні, це ще не значить, що інфекції немає: хвороби мають період «вікна» від зараження до моменту, коли тести почнуть їх виявляти. При гепатитах цей період складає 6 місяців, а при ВІЛ — близько трьох, тому необхідно повторно зробити аналізи, враховуючи цей час;

→ спостерігати за своїм станом після, у разі потреби звернутися до лікаря — сімейного, гінеколога чи уролога.

Що не має сенсу?

Спринцювання та підмивання різними розчинами (лимонний сік, мірамістин чи інші), вагінальні та анальні свічки як профілактика хвороб, що передаються статевим шляхом, ванночки тощо.

Що зробити заздалегідь для спокою?

Зробіть щеплення від гепатиту В у сімейного лікаря/ки. Це захистить вас від одного з найбільших ризиків не тільки від незахищеного сексу, але і при інших контактах із кров’ю та біологічними рідинами. Після щеплення ви також будете почуватись спокійніше в стоматолога та під час проведення таких процедур, як манікюр/педикюр тощо.

Вакцин від інших хвороб, що передаються статевим шляхом, на жаль, немає. Проте регулярне тестування для себе й партнерів/партнерок значно спрощує життя, якщо ситуація з порваним презервативом таки колись станеться.

2. У випадку вагінального сексу з проникненням пеніса — ймовірність вагітності.

Для жінки, яка фізіологічно здатна до виношування та не приймає оральні контрацептиви чи не застосовує інші методи контрацепції (спіраль, гормональний пластир), ризик незапланованої вагітності додається до перерахованих вище загроз інфікування. План дій необхідно скласти якомога раніше, і для цього дуже доречно мати зв’язок із гінекологом/инею або сімейним лікарем/кою.

Пігулки екстреної контрацепції є ефективним методом у разі високої ймовірності настання вагітності, проте вони мають низку істотних побічних ефектів. Серед таких: порушення менструального циклу й гормонального фону загалом, нудота та блювання, головний біль, сильні менструальні кровотечі тощо. Дія цих препаратів на організм досить індивідуальна, і часом вони можуть спричинити тривале порушення гормональних процесів. Рішення про застосування «плану Б» має бути поміркованим та узгодженим із ризиками. Саме тому варто консультуватися з лікарем щодо кожної окремої ситуації. Водночас слід пам’ятати, що ефективність препарату найвища в перші 12–24 години після статевого акту.

Ризик завагітніти існує як тоді, коли відбулася еякуляція всередину піхви, так і коли її не було. У передеякуляті — рідині, що виділяється під час збудження пеніса — теж може знаходитися певна кількість сперматозоїдів. Саме тому перерваний статевий акт не вважається ефективним способом контрацепції.

Для визначення ризиків разом із лікарем варто обговорити таке:
→ в який день менструального циклу відбувся секс;
→ чи була еякуляція;
→ чи була це перша взаємодія, чи друга-третя підряд протягом короткого часу;
→ чи є доступ до медикаментозного переривання вагітності на ранніх термінах, якщо вона таки станеться.

Залежно від поєднання цих факторів, лікар/ка може надати рекомендації та ви разом вирішите, чи потрібно приймати пігулку екстреної контрацепції. Рішення має бути засноване на порівнянні ризиків вагітності та потенційної шкоди препарату для організму, тому немає єдиного алгоритму дій для всіх у будь-яких ситуаціях.

Пам’ятайте, що найкраще — запобігати екстреним ситуаціям. Для цього:

→ купуйте якісні презервативи в аптеках або секс-шопах;
→ дотримуйтеся правил їхнього зберігання;
→ обирайте презервативи потрібного розміру, стежте, щоб на них не було пошкоджень, правильно їх використовуйте;
→ якщо маєте підвищену тривожність щодо незапланованої вагітності, обговоріть із лікарем/кою доцільність використання додаткових методів контрацепції.

Перед сексом обговорюйте з партнером чи партнеркою правила. Переконайтеся, що він або вона так само відповідально ставиться до безпеки при взаємодії — фізичної та психологічної. Піклуйтеся про себе, аби сексуальне життя приносило радість та задоволення. Ви варті того, аби про вас дбали.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/