Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 20.12.2023

Магній — усьому голова: яка роль мікроелемента в організмі?

автор/ка

Дарина Дмитрієвська

Серед популярних призначень при мігрені, тривожності, закрепах та інших станах усе частіше можна побачити ліки чи харчові добавки з магнієм. Спільно з сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською поговоримо сьогодні про наукові підстави для такого лікування, рекомендовані дози та джерела мікроелемента. 

Яку біологічну роль має магній?

Магній є кофактором (активатором) для понад 300 систем ферментів. Це означає, що за його участю відбувається безліч різноманітних біохімічних реакцій в організмі. Зокрема, синтез білків, функціонування м’язів та нервів, контроль рівня глюкози в крові та регуляція кров’яного тиску.

Цей елемент необхідний для виробництва енергії, синтезу ДНК, РНК та антиоксиданту глутатіону, сприяє структурному розвитку кісток. Також магній відіграє роль в активному транспорті йонів кальцію та калію через клітинні мембрани — процесі, що важливий для передачі імпульсів нервів, скорочення м’язів та нормального ритму серця.

З яких продуктів ми отримуємо магній?

Мікроелемент міститься в рослинних і тваринних продуктах. Наприклад, гарними його джерелами є зелені листові овочі, як-от шпинат, бобові, гарбузове насіння, кеш’ю, арахіс, банани, родзинки, чорний шоколад. Також магній додають до деяких сніданкових хлібопекарських виробів, бутельованої та/або мінеральної води. Організм людини зазвичай поглинає близько 30-40% від спожитого з продуктами магнію.

Чи можливо таке, щоб у людини розвинулась нестача цього мікроелемента?

Можливо. Проте це зустрічається досить рідко, оскільки нирки обмежують виділення цього мінералу з сечею. Однак, певні захворювання, хронічний алкоголізм та/або приймання певних медикаментів можуть призвести до дефіциту магнію.

Про нестачу можуть свідчити такі ознаки, як втрата апетиту, нудота, блювота, втома й слабкість. А також:

оніміння, поколювання в тілі;

м’язові спазми та/або судоми;

зміни настрою;

аритмія та спазми коронарних артерій.

Щодо нестачі магнію виділяють кілька груп ризику. Загалом, це люди, які зазвичай споживають мало елемента з їжею або мають медичні стани, які зменшують всмоктування магнію з кишківника чи збільшують втрати з організму.

Серед них люди, які:
→ мають захворювання травного тракту;
→ мають цукровий діабет 2-го типу;
→ зловживають алкоголем;
→ люди старшого віку.

Зрозуміти, чи має людина дефіцит, досить складно, оскільки більшість магнію знаходиться всередині клітин або в кістках. Найбільш поширений і легко доступний метод — це вимірювання концентрації магнію в сироватці крові. Аналіз не є точним, адже рівні сироватки мають мало спільного з загальною кількістю магнію в організмі або концентраціями в конкретних тканинах. Проте його можуть призначити в окремих випадках. 

А як щодо добавок — чи потрібні вони всім?

Якщо людина має виражену нестачу мінералу та/або знаходиться в групі ризику, їй можуть призначити дієтичні добавки з магнієм. У цьому випадку варто зважати на рекомендації зі споживання.

Добова норма магнію для здорової людини становить:

→ немовлята — 30 мг;
→ діти 6-12 місяців — 75 мг;
→ діти 1-3 роки — 80 мг;
→ діти 4-8 років — 130 мг;
→ діти 9-13 років — 240 мг;
→ діти 14-18 років — 360-410 мг;
→ дорослі — 310-420 мг.

Які є ризики для здоров’я від надмірного споживання магнію?

Занадто велика кількість магнію з їжею не становить ризику для здорових осіб, оскільки нирки видаляють надмірні кількості елемента із сечею. Проте надмірні дози мінералу з дієтичних добавок або медикаментів (магній входить до складу деяких послаблювальних засобів) часто призводять до діареї, яку може супроводжувати нудота та болі в животі. Також існують ризики для здоров’я, якщо людина приймає антибіотики, ліки для серця та діуретики.

Симптоми передозування магнієм можуть включати:
→ гіпотензію (зниження кров’яного тиску);
→ нудоту та/або блювоту;
→ почервоніння обличчя;
→ затримку сечі;
→ депресію і втому;
→ слабкість м’язів;
→ утруднене дихання;
→ аритмію. 

Ризик передозування збільшується при порушенні функції нирок або нирковій недостатності, оскільки здатність організму в такому стані видаляти надлишок магнію зменшується або втрачається.

Тому перш ніж купувати баночку з дієтичною добавкою, обов’язково проконсультуйтесь із лікарем/кою. Є імовірність, що ваш організм отримує все, що треба, з їжі. За необхідності, фахівець підкаже, які зміни вам слід запровадити в раціоні, щоби закрити добову потребу в магнії.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: