Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 15.08.2024

Користь від кардіо: тримай руку на пульсі

Кардіотренування мають стійку репутацію засобу для схуднення. Попри те, що кардіотренування, як і будь-яка активність, змушують м’язи витрачати калорії/енергію, зокрема із жирових джерел, бігати чи крутити педалі, аби схуднути — це як забивати цвяхи мікроскопом. Масштаби цих витрат за час годинної кардіосесії такі невеликі, що покладатися тільки на них марно. Ви ж не збираєтеся бігати півмарафони щодня? Так чому ж ВООЗ та всі авторитетні організації в галузі здоров’я наполегливо радять нам кардіотренування? З’ясовуємо спільно з тренеркою з оздоровчого фітнесу Алісою Пивоварчик. Далі — пряма мова експертки.

Перш ніж читати далі, наполегливо раджу вам переглянути матеріали (1; 2) про енергетичні системи організму людини. Бо я буду рясно оперувати термінами, з якими ми вже знайомились. А тепер — до нашої теми.

ВООЗ радить людям віком від 18 років і старше мати 150–300 хвилин навантаження середньої інтенсивності або 75–150 хвилин навантаження високої інтенсивності на тиждень, або ж комбінацію обох. Навантаження низької інтенсивності, які тут не згадані, мають на меті, як мінімум, перебивати ваші періоди тривалого сидіння й важливі в структурі вашої активності, проте вони не є такими критичними для здоров’я й довголіття. Сумна новина для тих, хто вважає, що підхід на кшталт «я постійно мотаюся в справах», «я багато рухаюся по господарству» або «я щодня гуляю пішки» — це щось, що критично вплине на самопочуття й стан здоров’я.

Метою цих цифр є не просто поставити галочку, що ви набігали чи наплавали якусь кількість хвилин, а тренувальний ефект — досягнутий рівень тренованості різних систем організму. Якщо ви почали щоденні прогулянки з пульсом спокою 85 і за пів року ваш пульс спокою майже не знизився, то тренувального ефекту, а отже, й істотного покращення самопочуття може не статися. Такі прогулянки — гарний початок, зокрема для вироблення звички знаходити час для руху, але їх цінність переважно поведінкова. І щоб відчути тренувальний ефект, вам доведеться певним чином збільшувати навантаження.

Більшість людей не набирають і близько рекомендованих ВООЗ хвилин. Переважно тому, що профілактика захворювань і питання довголіття взагалі не є пріоритетом. Багато хто думає, що вся ця біганина й метушня потрібні, тільки щоби бути привабливим і сексуально жаданим. І якщо це не в пріоритеті, то питання здоров’я відсуваються в далеку шухляду, поки щось не заболить.

Ба більше, навіть якщо люди наважуються почати щось робити зі своїм способом життя, вони не розуміють, про яке саме навантаження йдеться. Часто починають із неправильно дозованих навантажень, отримують травми та стійку відразу до тренувань на все життя.

Тож з’ясуймо, навіщо нам потрібні кардіонавантаження з властивим їм тренувальним ефектом, які бувають види кардіотренувань та як ввести їх у наше життя.

Тренування — це запланована регулярна та вимірювана активність, метою якої є тренувальний ефект. Додаток «кардіо» (від грец. «серце») вказує на те, які саме тренувальні ефекти нас цікавлять. Інтенсивність, за допомогою якої ми збираємося досягати певного ефекту, буде визначатися за частотою серцевих скорочень (пульсом). Водночас вплив кардіотренувань на серце — це лише маленька частина того, що вони можуть нам дати.

Дуже важливо, що кардіотренування — це перебування в певній пульсовій зоні певний час, коли скорочуються скелетні м’язи. Якщо ви злякалися, й у вас пульс підскочив до 200, це не значить, що у вас кардіотренування. Хіба що при цьому ви не біжите стрімголов! Якщо ж ви виконуєте силові вправи (це часто буває під час виконання вправ на м’язи нижньої частини тіла) та у вас шкалить пульс, то це теж не кардіотренування.

Для чого потрібні кардіотренування, якщо не для схуднення?

Кардіо допомагає досягти анаеробної та аеробної витривалості. Остання є умовою ефективних силових тренувань. Від неї залежить відновлення між силовими підходами та тренувальними сесіями. Завдяки кардіо також будуються нові капіляри (кровоносні судини) у м’язах, якими до м’язів доставляються й виводяться різні речовини.

А як це важливо в побуті! Особливо ви відчуваєте це, коли у вас не працює ліфт через блекаут абощо, а ви живете на 10 поверсі. Чи вам треба зробити генеральне прибирання, і ви змушені кожні 5 хвилин робити перерву, бо захекалися.

Кардіотренування важливі для нашого організму настільки, наскільки критичним для нього є кисень та розвиток усіх систем, які обслуговують його споживання, транспорт і використання.

Йдеться про:
→ Органи дихання, де відбувається газообмін.
→ Міжреберні та інші м’язи, які допомагають в актах вдиху й видиху.
→ Розмір серця та об’єм його лівого шлуночка, від якого залежить, скільки за один раз серце викидає крові в кровоносну систему. Що більший об’єм має шлуночок, то менше ударів серця потрібно на хвилину, аби перекачати той самий об’єм крові.

Саме тому зменшення пульсу спокою є красномовним показником стану вашої серцево-судинної системи. У нормі доросла людина має пульс спокою між 55 і 85 ударами (можна виміряти вранці після пробудження). Норма залежить від віку, статі, ваги тіла, препаратів, які ви приймаєте, рівня хронічного стресу тощо. Проте якщо ваш показник — понад 80, варто бути насторожі: високий пульс у спокої та його захмарні стрибки при навантаженнях швидше зношують ваш моторчик.

→ Червоні кров’яні тільця (еритроцити), які завдяки білку гемоглобіну транспортують кисень та вуглекислий газ між легенями й тканинами організму. У тренованих людей їх більше.

До речі, саме гемоглобін робить кров червоною, бо містить залізо. У м’язах теж є запаси кисню, завдяки білку міоглобіну, який також містить залізо. Саме тому м’язи, які активно використовують кисень і містять багато мітохондрій, мають насичений червоний колір. Вони витривалі, проте не дуже сильні. Натомість білі м’язові волокна не можуть похвастати великою кількістю мітохондрій — вони призначені для сильної та швидкої, проте нетривалої роботи (анаеробної).

Ці два види волокон так і називають — повільні окислювальні (червоні) та швидкі гліколітичні (білі). Здебільшого співвідношення цих волокон задається генетично, що враховується при відборі потенціальних спортсменів/ок.

→ Розвиток мережі судин у м’язах, що полегшує та пришвидшує доставлення потрібних речовин у м’язи або від них. І йдеться не тільки про кисень, але й інші важливі речовини, як-от амінокислоти для будівництва м’язів чи лактат;

→ Збільшення кількості, розміру, щільності мітохондрій у м’язах (особливо в червоних, «повільних» волокнах, які спеціалізуються на тривалій роботі низької інтенсивності).

→ Збільшення кількості окислювальних ензимів — сполук, які пришвидшують енергетичні процеси в мітохондріях.

Усе більше вчених і фітнес-методистів говорять про кардіотренування в контексті тренування не тільки серця, але й мітохондрій. В останні два десятиліття кількість статей про важливість мітохондріального здоров’я значно зросла. Наприклад, в одному з досліджень учені зазначають, що фізична активність залишається єдиним відомим нам способом покращити й підтримати функції мітохондрій. А дисфункції в мітохондріях пов’язують із розвитком низки серйозних хвороб та процесами старіння.

Є ще один аспект, який набуває все більш вагомого значення. Фізична активність є критично важливою для ментального здоров’я. За даними деяких досліджень фізична активність показує ефективність таку ж високу, як і деякі препарати для лікування психічних розладів. Утім, я вас застерігаю від такого підходу до лікування, якщо перед цим ви не відвідали доказового лікаря й не отримали діагноз і схему лікування. Самолікування, навіть такими нібито нешкідливими засобами, — це погано. Як мінімум тому, що в людей із психічними розладами може розвиватися нездорове ставлення до фізичної активності (компульсивне, залежне), що тільки погіршує ситуацію.

З досвіду власного та своїх знайомих я знаю, що аеробні тренування — це такий собі вид активної медитації. Спокійний монотонний рух, особливо якщо це відбувається в красивому місці, з приємною музикою чи розумним подкастом у вухах. Часто це не тільки тренування, але ще й антистрес і відпочинок, якого багатьом із нас зараз так бракує.Проте кардіотренування — це не тільки довгі монотонні пробіжки або велопрогулянки. Це може бути що завгодно — від танців до боксу. Головне — контролювати інтенсивність і розуміти, якої інтенсивності ви прагнете та як довго вам потрібно її витримувати. І на цьому моменті я сподіваюся, що ви вже ознайомилися з енергетичними системами нашого організму. Бо спектр кардіотренувань, на відміну від силових, охоплює їх усі.

Більше про це читайте в наступному матеріалі із серії про кардіотренування.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: