Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 08.10.2023

Що таке ферментовані продукти та яка їхня користь?

автор/ка

Олена Лівінська

Ферментовані продукти набувають усе більшої популярності. Чи всі вони є однаково корисними та що важливо про них знати? З’ясовуємо спільно з мікробіологинею Оленою Лівінською в матеріалі.

Які продукти називають ферментованими?

Відповідно до визначення Міжнародної наукової асоціації пробіотиків і пребіотиків, ферментованими вважають харчові продукти, які отримують завдяки бажаному та контрольованому мікробному росту й ферментативним перетворенням харчових компонентів цих продуктів. Іншими словами, якщо в процес приготування продуктів залучені мікроорганізми, їх називають ферментованими.

Таке визначення охоплює доволі широкий спектр продуктів — від квашених овочів (капуста, помідори, огірки та трохи менш відомі в нас кімчі, натто, темпе) і кисломолочних продуктів (кефір, йогурт, сметана, більшість сирів) до хліба, вина, пива та навіть какао.

Ферментовані продукти іноді класифікують відповідно до того, чи містять вони в готовому вигляді живі мікроорганізми. Наприклад, у квашених овочах та кисломолочних продуктах мікробіота присутня, а от у хлібі та алкогольних напоях (за винятком деяких видів пива) — уже ні.

Однак вплив цих продуктів на здоров’я людини визначає не так наявність живих мікроорганізмів, як загалом нутрієнтний (поживний) склад та кількість споживання. Наприклад, хай як гарно не відбувається ферментація при виробництві вина чи пива, вони є алкогольними напоями, а тому їх ніяк не можна розглядати як корисні.

Загалом, коли йдеться про ферментовані продукти, найчастіше, мають на увазі ферментовану овочеву та молочну продукцію.

Які переваги вживання ферментованих продуктів?

Спосіб тривалого зберігання овочів без термічної обробки. При приготуванні квашених овочів розмножуються молочнокислі бактерії, які продукують молочну кислоту. Вона є природним консервантом, що стримує розвиток гнильної мікробіоти. На відміну від маринованих овочів, квашені — не проходять термообробку. Це сприяє тому, що продукт зберігає більшу кількість вітамінів та інших цінних нутрієнтів.

Багатий нутрієнтний (поживний) склад. У процесі ферментації мікроорганізми можуть синтезувати деякі вітаміни (зокрема, вітамін К, фолієву кислоту, B12), біологічно активні пептиди (з антигіпертензивною та протидіабетичною активністю) та різноманітні органічні кислоти.

Ферментація може зменшити вміст деяких небажаних компонентів у продукті. Наприклад, у процесі приготування квашених овочів у кілька разів може “падати” концентрація нітратів. А ферментація бобових сприяє зниженню вмісту фітинової кислоти, яка може знижувати всмоктування кальцію, заліза, магнію та інших мікроелементів.

Молочнокислі бактерії, споживаючи цукри, зменшують їхню кількість у продуктах. А це, відповідно, певною мірою впливає на їхню калорійність та глікемічний індекс.

Підвищення різноманіття кишкової мікробіоти. Цей показник загалом відображає стійкість мікробіому до можливих негативних зовнішніх впливів (наприклад, приймання антибіотиків). Деякі дослідження показали, що люди, у раціоні яких присутні йогурт, кефір, ферментовані сири, квашені овочі та комбуча, мають більш різноманітний кишковий мікробіом, а також нижчий рівень запальних маркерів, що пов’язані з ревматоїдним артритом, діабетом другого типу та хронічним стресом.

Однак, збільшуючи частку ферментованих продуктів у своєму раціоні, варто враховувати, що деякі з них (як-от, квашена капуста, огірки чи помідори) можуть мати доволі високий вміст солі. Також молочнокислі бактерії іноді утворюють біогенні аміни, які можуть виступати тригерами нападів для людей із мігренями.

І, звичайно ж, при виборі ферментованих продуктів важливо зважати не лише на сам факт ферментації, а й загалом на їхній склад.

Інфографіки

Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: