Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 19.06.2023

Фолієва кислота — не лише для вагітних, або кому слід приймати цей вітамін

автор/ка

Наталія Бушковська

Багато з вас чули про необхідність приймання вітаміну D в певний період року. Існує багато суперечок, чи потрібно пити БАДи з Омега-3, чи варто обмежитись споживанням риби. Проте не так часто в інформаційний простір потрапляє фолієва кислота. Переважно про важливість цього вітаміну знають вагітні та жінки, які планують вагітність. То що слід знати про цей вітамін?

Що таке “фолієва кислота”?

Фолієва кислота — це синтетична версія вітаміну В9, який допомагає організму людини виробляти здорові червоні кров’яні клітини. Анемія часто асоціюється з дефіцитом заліза, але іноді вона розвивається саме через нестачу фолієвої кислоти. 

Якщо людина не отримує достатньо фолієвої кислоти та вітаміну B12, організм виробляє кров’яні клітини занадто великого розміру. Через це вони втрачають здатність транспортувати кисень належним чином. У такому разі лікарі/ки можуть рекомендувати відновити нестачу вітамінами в пігулках або ін’єкціях.

Фолієва кислота дуже важлива для жінок репродуктивного віку, зокрема вагітних або тих, хто планує вагітність. Вітамін бере участь у формуванні нервової трубки, черепа та спинного мозку плода. Нестача фолієвої кислоти в організмі жінки під час вагітності є значущим фактором ризику в розвитку такого дефекту в дитини, як spina bifida, тобто “розщеплення хребта”. Це дефект розвитку, коли хребет та спинний мозок дитини не розвиваються як слід, що спричиняє ніби “розрив” у хребті.

Також фолієва кислота може послабити побічні ефекти метотрексату — препарату, який можуть приймати люди з такими хворобами:

ревматоїдний артрит;

хвороба Крона;

важкі прояви псоріазу.

Як приймати фолієву кислоту?

Дефіцит фолієвої кислоти може діагностувати тільки лікар/ка. І саме він або вона підбере необхідне дозування та форму приймання препарату.

Вагітним жінкам радять приймати фолієву кислоту до 12 тижня вагітності, щоб запобігти порушенням у розвитку плоду. Жінкам репродуктивного віку Центр із контролю та профілактики захворювань США рекомендує приймати 400 мікрограмів фолієвої кислоти щоденно.

Проте не варто також забувати вживати продукти, які багаті на цей вітамін.

Наприклад:
→ арахіс;
→ бобові;
→ спаржа;
→ броколі;
→ соняшникове насіння;
→ шпинат;
→ печінка тощо.

Як правило, приймання фолієвої кислоти не спричиняє якихось серйозних побічних ефектів. У рідкісних випадках можуть проявлятися такі симптоми, як здуття живота, нудота, втрата апетиту. Ці прояви помірні та швидко минають.

У період приймання вітаміну не варто вживати алкоголь, адже він може перешкоджати дії фолієвої кислоти.

Для більшості дорослих та дітей вітамін є абсолютно безпечним. Проте важливо повідомити лікаря/ку, якщо:

→ ви маєте стент у серці;
→ вам необхідний гемодіаліз;
→ у вас є історія алергії на фолієву кислоту чи інші препарати;
→ ви маєте низький рівень вітаміну В12;
→ у вас є онкологічне захворювання.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: