
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
опубліковано: 26.07.2023
Коли НЕ можна приймати вітамін D?



Усі ми знаємо, що вітамін D — це важливий нутрієнт, який переважно виробляється в організмі під дією сонячного світла. Також людина отримує вітамін із раціону. Та чи завжди вживання вітаміну додатково є безпечним? З’ясовуємо спільно з ендокринологинею Діною Криловою.
Роль вітаміну D в організмі
Вітамін D діє як гормон. Він допомагає формувати та підтримувати міцність кісткок, регулює нормальний рівень кальцію та фосфору в крові та покращує засвоєння кальцію. Також сполука допомагає підтримувати здорову імунну систему та контролювати ріст клітин. Вітамін D міститься в деяких продуктах, як-от жирних видах риби, молоці та сухих сніданках.
Переважна більшість медичних асоціацій, як-от CDC (Центр профілактики та контролю захворювань США), Національний інститут здоров’я США, Міжнародна спілка ендокринологів та інші рекомендують приймати вітамін D на постійній основі для більшості людей, але, звичайно, у профілактичних дозах.
Проте кожне правило має винятки. На жаль, є випадки, коли вітамін D може навіть нашкодити організму людини.
Чи буває передозування вітаміном?
Ми не завжди звертаємо увагу на те, чи вживаємо вітамін у правильному дозуванні. Особливо, коли рішення споживати добавку приймаємо самостійно. Але дотримуватися правильного дозування — вкрай важливо.
Варто визнати, що більшість людей вживає вітамін без попередньої здачі аналізів та уникаючи консультації з лікарем-ендокринологом (бо саме цей спеціаліст є найбільш компетентним у питанні призначення вітаміну). Тому найчастіше шкідливі ефекти вітаміну D повʼязані саме з його передозуванням.
Вітамін посилює всмоктування кальцію в шлунково-кишковому тракті. Тому надмірний рівень вітаміну D може спричинити, відповідно, накопичення кальцію понад норму (гіперкальціємію). Цей стан супроводжується такими симптомами, як нудота, блювота, слабкість, сплутаність свідомості, втрата апетиту, зневоднення, надмірне сечовипускання та спрага.
Як ще може проявлятися токсичність вітаміну?
Токсичний вплив від надлишку вітаміну D може прогресувати до болю в кістках і проблем із нирками. Наприклад, утворення кальцієвих каменів.
Надзвичайно високий рівень вітаміну D може спричинити ниркову недостатність, нерегулярне серцебиття і навіть смерть.
Що робити в такому випадку? Негайно припинити приймання вітаміну D і обмежити споживання продуктів, які містять багато кальцію. Лікар/ка також може призначити внутрішньовенне введення ліків, наприклад, кортикостероїдів або бісфосфонатів.
А ви попередньо консультуєтесь з лікарем/кою перед вживанням вітамінів?)
Бережіть себе.
Джерела
Інфографіки


Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: