опубліковано: 21.11.2022
Бобові, гарбуз, айва: урізноманітнюємо меню в холодний сезон
Чомусь саме восени люди починають замислюватись про вітаміни в пігулках. І це дивно, бо осінь — це золота пора в плані різноманіття продуктів, які можуть забезпечити організм людини всім необхідним.
Що варто обов’язково включити у свій раціон у холодний сезон та як зробити це легко та без зайвих зусиль?
Бобові
Зараз в ятках на ринку ви можете побачити багато квасолі абсолютно різного кольору та розмірів. Деякі види можна навіть не замочувати, а відразу відварити та додавати до салатів чи потушкувати з овочами, м’ясом і томатною пастою.
Чим корисно: Боби — це прекрасне джерело клітковини. Клітковина покращує травлення, корисна для мікробіому кишківника, знижує ризики розвитку купи захворювань — від діабету до серцевих хвороб. Також бобові багаті на фолієву кислоту або вітамін В9, який грає роль у формуванні еритроцитів, а також нервової системи плода на ранніх стадіях розвитку.
Лайфхак: якщо в домі немає світла, то можна купити й консервовані боби. Їх варто промити, щоб позбавитись зайвої солі та цукру, розім’яти, додати часник на свій смак, трохи олії, зелень та лимонний сік. Такий паштет чудово смакуватиме на тості або просто загорнутим у лаваші. Зверху можна покришити фету чи бринзу. Або додати як соус до пасти чи рисової локшини, які можна залити гарячою водою — вони не потребують тривалого приготування.
Нагадаємо, що до бобових належить також і сочевиця. Її смачно додавати в супи чи використовувати як гарнір. Сочевицю можна залити окропом та почекати, поки вона розм’якне. Потім додати улюблені овочі, бринзу чи фету, заправити олією, спеціями та лимонним соком до смаку.
Сочевиця доволі багата на протеїни, вона має низький глікемічний індекс та корисна всім, а особливо — людям, які мають діабет.
Кулінарка, біологиня та популяризаторка науки Дарка Озерна радить спробувати додати сочевицю в борщ або печеню, де є м’ясо, сливи, томати.
Сочевиця не лише буде корисним додатковим джерелом рослинного білка, але й виступить у ролі загущувача підливи.
Гарбуз
З гарбуза можна робити не лише кашу. Прекрасна ідея “заховати” його від дітей у випічці. Гарбуз просто переповнений вітамінами, особливо так званим провітаміном А, який організм людини потім перетворює на вітамін А. Також гарбуз багатий на вітамін С, клітковину, магній, вітамін Е і цей перелік можна продовжувати далі.
Ви будете вражені (якщо, звичайно, ще не куштували гарбуз у такому вигляді), але він дуже смачний сирим. Для цього краще обирати солодкі сорти, наприклад, баттернат сквош.
Ботанік Олексій Коваленко розповідає, що люди звикли їсти три види гарбузів — гарбуз найбільший, гарбуз звичайний та гарбуз мускатний. Найсолодші сорти належать до двох останніх видів.
“Високий вміст цукру є в сортах New England Pie Pumpkin, Baby Pam, Sugar Pie, Sugar Snack, Small Sugar, Sugar Bush, Sugar Baby, Winter Luxury, Orange Smoothie, та Fairytale. З сортів, що частіше вирощують у нас (вищезгадані теж вирощують) — це Баттернат, Солодка Ромашка, так звана Здобна Пампушка, Цукерка. Солодкість хоч і залежить від умов вирощування, але в цих сортів стабільно висока”, — додає науковець.
Груші, яблука та айва
Ну, і звичайно — груші, яблука та айва задовольнять всіх. І тих, кого насамперед хвилює здоров’я, і тих, хто ніколи не поступиться в страві смаком.
Яблука, крім вітамінів та клітковини, містять кверцитин. Це флавоноїд — сполука, яка природним чином виникає в рослинах та має протизапальну дію. Окремо варто сказати про користь пектину в яблуках. Пектин — це розчинна клітковина, яка може бути помічна, якщо ви страждаєте на закрепи. Деякі дослідження показують, що пектин запобігає розвитку хронічних хвороб, зокрема певним видам раку та розладам кишківника.
Якщо яблука не смакують, груші стануть чудовою заміною. Вони також багаті на клітковину та вітаміни, містять мало калорій, хіба трохи більше за яблука. Груша прекрасно пасує до різноманітних сирів. Спробуйте — це може бути вишукана заміна тістечку до кави.
Ну і не проходьте повз ароматної айви, яка багата на фітонутрієнти. Айву смачно запікати з м’ясом, а не лише варити з нею варення. Наприклад, відомий кулінар Євген Клопотенко радить поєднувати айву з картоплею. А тверде та кислувате яблуко цікаво поєднується з оселедцем у салаті чи на канапці.
Отож осінь — це не час для біодобавок. Це справжня кулінарна феєрія, яка має надихнути вас на купу експериментів та забезпечити організм всіма необхідними вітамінами. Сподіваємось, цей текст стане поштовхом для вашої гастрономічної креативності.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: