Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 20.09.2024

Індекс маси тіла та твоя (не)ідеальна вага

Як зрозуміти, що ваша вага в нормі? І що таке, власне, норма? Існує показник, який допоможе орієнтуватися — індекс маси тіла (ІМТ). Наголошуємо, що це не мірило того, що люди звикли називати «стрункістю». Можна мати абсолютно здорову за значенням ІМТ вагу, проте не виглядати стрункою/им у контексті інстаграм-стандартів. ІМТ — це орієнтир передусім для лікарів. У цьому тексті спробуємо з’ясувати, що це за показник, за яких ситуацій не варто на нього орієнтуватись та яка вона, «нормальна» вага.

Довгий час фахівці використовували індекс маси тіла для оцінки ступеня ожиріння (або його відсутності) в комплексі з іншими параметрами. Своєю чергою, надмірна вага та ожиріння є факторами ризику розвитку діабету 2 типу, серцево-судинних хвороб та інших негараздів зі здоров’ям.

Як розраховують ІМТ? Зазвичай ідеться про співвідношення ваги та зросту людини (для дорослих ІМТ=m:h2, де m — маса тіла в кілограмах, h — зріст у метрах). Деякі загальнодоступні онлайн-калькулятори ІМТ можуть запросити для вимірів також вашу стать, вік та об’єм талії. Також інколи враховують етнічне походження, оскільки люди з країн Азії, Африки, Кариб та Близького Сходу мають вищі шанси розвитку проблем зі здоров’ям при нижчих показниках ІМТ.

Загалом діапазон показників ІМТ може свідчити про:
→ недобір ваги (<18.5);
→ нормальну вагу (18.5-24.9);
→ надмірну вагу (25-29.9);
→ ожиріння (30 і вище).

Варто зауважити, що ІМТ не є ідеальним показником для оцінки ступеня ожиріння та його все менше використовують у загальній оцінці здоров’я. Річ у тім, що ця величина не враховує вплив на вагу м’язової та кісткової маси людини. А це означає, що люди, які активно тренуються й мають гарно розвинені м’язи, за значенням ІМТ можуть мати надмірну вагу, проте на практиці мають низький показник жиру в організмі та є здоровими. Для більш точної оцінки ожиріння застосовують співвідношення обхвату талії до обхвату стегон (0,9 і вище — в чоловіків, 0,85 і вище — в жінок можуть вказувати на ожиріння та підвищені ризики для здоров’я).

Нутріциологиня Анна Шестакова надає кілька прикладів, чому ІМТ — не надто достовірний показник, у науково-популярному блозі про здоровий спосіб життя «Метод Равлика»:

«При однаковому ІМТ жінки, як правило, мають більше жиру, ніж чоловіки. При однаковому ІМТ кількість жиру в організмі може бути вищою або нижчою залежно від расової/етнічної групи або ж віку: люди старшого віку в середньому мають жиру більше, ніж молоді».

ІМТ також не варто використовувати як орієнтир для таких груп людей:
→ вагітні;
→ люди, які мають розлади харчової поведінки (РХП) або є підозра на РХП;
→ хто має медичний стан, який впливає на зріст.

Для розрахунку ІМТ дітей та підлітків існують окремі калькулятори. Зазвичай вони враховують вік, стать дитини, а також дату, коли ви востаннє отримали дані про вагу та зріст, які будете вводити в калькулятор. У випадку з дітьми та підлітками ІМТ відображається як «центиль», а саме — як порівняння ІМТ дитини у відсотках з ІМТ інших дітей того ж віку та статі. Наприклад, дівчинка у 60 процентилі має більшу вагу, ніж 60 зі 100 інших дівчат її віку.

Здоровою вагою вважається діапазон від 2 до 91 центиля. Показник понад 91 — ознака надмірної ваги. А 98 та більше — ознака ожиріння. 

Замість висновків: не варто орієнтуватись виключно на цифри. ІМТ — це лише орієнтир. Діагностувати надмірну вагу та/або ожиріння може виключно лікар/ка, враховуючи комплекс параметрів, обстежень та медичну історію кожної людини.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: