Немає значення, чи чисте у вас волосся, або що варто знати про воші

Опубліковано: 19.02.2024

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поява вошей у когось з родини може навести вас на цілком справедливу думку: «Як це могло трапитись із нами?!». Насправді ж воші можуть з’явитися в кожного та кожної. У цьому матеріалі спростовуємо поширені стереотипи про цих неприємних створінь та наводимо деякі факти, які важливо знати.

Воші — це комахи, які чіпляються до волосся незалежно від його стану. Немає значення, як часто ви миєте голову, у якій школі навчається ваша дитина та наскільки бідним чи заможним є район, у якому ви проживаєте. Воші можуть бути в будь-кого. Паразитування вошей на людині називається педикульозом.

Воші дуже маленькі — розміром десь із зернятко кунжуту. Вони переважно мають блідий сірий колір. Харчуються невеличкою порцією крові, яку висмоктують зі шкіри голови — без цього ці створіння не проживуть і одного дня. У волоссі, зокрема біля шкіри голови, воші відкладають яйця, які називають гнидами. Загалом ці комахи мають три етапи життя: гнида-німфа-доросла воша. Цей життєвий цикл повторюється кожні три тижні, якщо людина не отримує лікування.

Воші — повзаючі комахи. Вони не літають, не стрибають. Для того, щоб комахи потрапили на голову іншої людини, потрібен доволі близький та тривалий контакт «голова до голови».

Попри розповсюджену думку, випадки, коли примірка чужого головного убору, наприклад, сприяла зараженню вошами — доволі рідкісні. Проте Центр із контролю та профілактики захворювань США все одно радить утриматись від спільного користування головними уборами та аксесуарами для волосся, щоб максимально знизити ризики передачі.

Симптоми педикульозу

Найбільш розповсюджений симптом — свербіж голови. Проте він може з’явитися лише за 4–6 тижнів після зараження. Частіше свербіж відчувають за вухами та позаду шиї. Свербіж може турбувати ще деякий час після виведення вошей.

Як помітити воші в дітей?

Це не так просто! Посадіть дитину в добре освітленому місці та розділіть її волосся на прядки. Живих вошей важко помітити. Вони уникають світла та швидко рухаються. Шукайте гниди: вони виглядають як маленькі білі або жовто-коричневі цятки та частіше розташовані за вухами або на шиї. Їх часто плутають із лупою або частинками бруду. Проте є важлива відмінність: гниди дуже міцно прикріплені до волосся, а лупа чи бруд — ні.

Ось метод перевірки за допомогою гребінця:

Крок 1. Намочіть волосся дитини.

Крок 2. Використовуйте гребінець із дрібними зубцями або запитайте в аптеці спеціальний гребінець проти вошей та гнид. Розчешіть волосся дитини невеликими пасмами.

Крок 3: Після кожного розчісування витирайте гребінець вологим паперовим рушником. Уважно огляньте шкіру голови, гребінець і паперовий рушник.

Крок 4. Повторюйте кроки 2 і 3, доки не переглянете все волосся дитини.

Як позбутися вошей?

Передусім слід звернутися до педіатра або сімейного лікаря, щоб точно впевнитись, що у вашої дитини педикульоз. Або ж у вас! Так, буває, що й дорослі також страждають від цих неприємних створінь. Найефективніший засіб проти вошей — спеціальні препарати проти них. Після кожного використання препарату потрібно вичісувати голову кожні 2–3 дні протягом 2–3 тижнів — це допоможе видалити гниди.

Не використовуйте народні методи на кшталт керосину чи майонезу. Вони не працюють.

Важливо також пам’ятати про такі правила користування препаратами проти вошей:

→ Чітко дотримуйтесь інструкцій на пакуванні засобу проти вошей.
→ Ніколи не дозволяйте дітям самостійно наносити ліки — це мають робити лише дорослі.
→ Змивайте ліки над раковиною, а не під душем, щоби препарат не потрапив на інші ділянки шкіри.
→ Не залишайте дитину на самоті, поки препарат на волоссі.
→ Зберігайте препарат у недоступному для дітей місці.
→ Не змінюйте препарат самостійно — завжди в таких питаннях слід консультуватись із лікарем/кою. Можливо, вам просто потрібно ще раз використати препарат, який ви вже застосовували.

Що ще варто зробити:
→ перевірити на воші всіх членів родини;
→ випрати одяг, головні убори, постільну білизну й рушники в пральній машині при високій температурі;
→ якщо деякі речі неможливо попрати, ви можете помістити їх в умовний «карантин» на 2 тижні — наприклад, у герметичний пластиковий пакет.

Як можна профілактувати педикульоз?

Адміністрація з контролю ліків та харчових продуктів США (FDA) не радить використовувати спреї для профілактики вошей (інсектициди). Користі від них мало, а от шкода може бути серйозною. Це доволі токсичні сполуки, якими можна отруїтися при вдиханні або при їх потраплянні на шкіру.

Також від вошей не захистить і фарбування волосся — це поширений міф. Комахам усе одно, яким волоссям рухатись до свого звичного джерела їжі — шкіри голови. Так само не допоможе, власне, фарбування вже під час зараження. Це може вбити якусь частину дорослих особин, проте не нашкодить гнидам.

Що можна зробити натомість? Слід навчати дітей основним правилам профілактики вошей і дотримуватись їх самим:

→ Уникати близького контакту «голова до голови» з іншими дітьми під час гри, занять спортом, у школі тощо.

→ Не обмінюватись предметами одягу та аксесуарами, як-от головними уборами, шарфами, банданами, спортивною формою, рушниками, гребінцями, навушниками, шпильками для волосся тощо.

→ Не сідати/лягати/торкатися речей або меблів, з якими мала контакт людина з паразитами. Це може бути ліжко, подушки, килим, стілець абощо.

→ Вчасно замінювати постільну білизну та рушники.

→ Батькам варто регулярно оглядати голову дитини, щоби своєчасно виявити паразитів.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Більше за темою:

Чи існують весняні «дефіцити» та як почуватися краще після зими?

Автор/ка: Наталія Бушковська

Запах як із манікюрного кабінету? Можливо, у вашої дитини «підвищився» ацетон

Автор/ка: Наталія Бушковська

Квасоля в українській кухні минулого й зараз: варіанти страв і користь для здоров’я

Автор/ка: Олена Брайченко; Олена Лівінська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: