Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 07.06.2023

Апатія, депресія та гормональний дисбаланс — як “непримітний” йод впливає на наше життя і чим загрожує його нестача?

автор/ка

Діна Крилова

Йод важливий. І не тільки в контексті радіаційної безпеки. Усі це знають, проте не так часто ми замислюємось, чому. Тож говоримо з ендокринологинею Діною Криловою про те, у яких процесах бере участь цей мікроелемент і як йододефіцит може вплинути на розвиток психічних порушень.

Йод — це ключовий мікроелемент, який бере участь у синтезі гормонів щитоподібної залози. Зокрема трийодтироніну (Т3) та тироксину (Т4). Ці гормони відповідають за процеси обміну (метаболізму), а також за ріст та розвиток організму.

Якщо йоду не вистачає, розвивається гіпотиреоз — стан, коли щитоподібна залоза не виробляє достатньо гормонів. У дітей це може призвести до відставання в психічному та фізичному розвитку.

Потенційним наслідком для дорослих може бути:

зниження ефективності роботи мозку;

розвиток апатії;

розвиток депресії та інших психічних порушень.

Скільки йоду потрібно щодня?

→ дітям 1–8 років — 90 мкг;

→ дітям 9–13 років — 120 мкг;

→ від 14 років та дорослим — 150 мкг.

Жінкам, які планують вагітність, вагітним та жінкам на грудному вигодовуванні потрібно отримувати 220–290 мкг йоду щодня.

Чи буває надмірна доза йоду?

Безпечна денна норма йоду становить до 1 мг (1000 мкг). За умови приймання вищих доз на добу (особливо якщо людина має схильність до аутоімунних захворювань щитоподібної залози) можуть розвиватися зоб та гіпотиреоз, а в інших людей, навпаки, — гіпертиреоз.

Як визначити, чи вистачає мені йоду?

Специфічного аналізу для визначення йоду в організмі немає. Інколи в популяційних дослідженнях, які охоплюють людей усіх вікових груп, може використовуватися аналіз на визначення йоду в сечі — йодурія.

Згідно з Global Iodine Nutrition Scorecard, Україна входить до переліку країн із недостатнім споживанням йоду.

Основною профілактикою йододефіцитних захворювань є вживання йодованої солі. Одна чайна ложка йодованої солі — це простий, дешевий та ефективний спосіб забезпечити необхідну потребу в йоді на добу. Й універсальний — йодовану сіль можна додавати в щоденний раціон дітей уже від одного року.

Також не оминайте увагою багаті на йод морепродукти — рибу та морські водорості.

Покрити дефіцит йоду в організмі — досить легко. Тож давайте разом дотримуватися цих простих рекомендацій, щоби підтримати здоров’я.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: