опубліковано: 07.06.2023
Апатія, депресія та гормональний дисбаланс — як “непримітний” йод впливає на наше життя і чим загрожує його нестача?
Йод важливий. І не тільки в контексті радіаційної безпеки. Усі це знають, проте не так часто ми замислюємось, чому. Тож говоримо з ендокринологинею Діною Криловою про те, у яких процесах бере участь цей мікроелемент і як йододефіцит може вплинути на розвиток психічних порушень.
Йод — це ключовий мікроелемент, який бере участь у синтезі гормонів щитоподібної залози. Зокрема трийодтироніну (Т3) та тироксину (Т4). Ці гормони відповідають за процеси обміну (метаболізму), а також за ріст та розвиток організму.
Якщо йоду не вистачає, розвивається гіпотиреоз — стан, коли щитоподібна залоза не виробляє достатньо гормонів. У дітей це може призвести до відставання в психічному та фізичному розвитку.
Потенційним наслідком для дорослих може бути:
зниження ефективності роботи мозку;
розвиток апатії;
розвиток депресії та інших психічних порушень.
Скільки йоду потрібно щодня?
→ дітям 1–8 років — 90 мкг;
→ дітям 9–13 років — 120 мкг;
→ від 14 років та дорослим — 150 мкг.
Жінкам, які планують вагітність, вагітним та жінкам на грудному вигодовуванні потрібно отримувати 220–290 мкг йоду щодня.
Чи буває надмірна доза йоду?
Безпечна денна норма йоду становить до 1 мг (1000 мкг). За умови приймання вищих доз на добу (особливо якщо людина має схильність до аутоімунних захворювань щитоподібної залози) можуть розвиватися зоб та гіпотиреоз, а в інших людей, навпаки, — гіпертиреоз.
Як визначити, чи вистачає мені йоду?
Специфічного аналізу для визначення йоду в організмі немає. Інколи в популяційних дослідженнях, які охоплюють людей усіх вікових груп, може використовуватися аналіз на визначення йоду в сечі — йодурія.
Згідно з Global Iodine Nutrition Scorecard, Україна входить до переліку країн із недостатнім споживанням йоду.
Основною профілактикою йододефіцитних захворювань є вживання йодованої солі. Одна чайна ложка йодованої солі — це простий, дешевий та ефективний спосіб забезпечити необхідну потребу в йоді на добу. Й універсальний — йодовану сіль можна додавати в щоденний раціон дітей уже від одного року.
Також не оминайте увагою багаті на йод морепродукти — рибу та морські водорості.
Покрити дефіцит йоду в організмі — досить легко. Тож давайте разом дотримуватися цих простих рекомендацій, щоби підтримати здоров’я.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: