Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 27.11.2023

Сезонний суперфуд: чим корисний гарбуз і що з нього можна приготувати?

автор/ка

Олена Лівінська

Неодмінною характеристикою гарбуза є його яскравий помаранчевий колір. Таким його робить бета-каротин — попередник вітаміну А. Він перетворюється на цей вітамін у кишківнику після того, як ми споживаємо продукти з ним у складі.

Гарбуз — відмінне джерело вітаміну А.

З’їсти одну страву з гарбуза значить отримати 1–2 денних норми цього вітаміну. І таке варто робити частіше, адже ми переважно недоотримуємо достатньо вітаміну А з раціону, відповідно до деяких досліджень.

Пам’ятаємо, що вітамін А:

→ важливий для зору;
→ сприяє нормальній роботі імунної системи;
→ потрібен для підтримки здоров’я шкіри та слизових оболонок;
→ підтримує нормальний метаболізм заліза.

Гарбуз містить також вітамін С та калій, клітковину й повільні вуглеводи, які не дають нам швидко зголодніти.

Окремої уваги заслуговує гарбузове насіння.

Без перебільшення, за своїм нутрієнтним складом воно є справжнім суперфудом! Значною мірою — завдяки справді високому вмісту цинку. Більше цинку, ніж гарбузове насіння, містять хіба що устриці чи м’ясо крабів.

Для чого нам цинк?

Цей мікроелемент відіграє важливу роль у таких процесах:

→ поділ клітин, їх захист від оксидативного стресу;
→ підтримка нормального стану шкіри, нігтів та кісток;
→ підтримка репродуктивної функції та нормального рівня тестостерону;
→ робота імунної системи;
→ нормальне засвоєння макронутрієнтів;
→ підтримка когнітивної функції мозку.

А ще гарбузове насіння — абсолютний лідер за вмістом магнію серед усіх продуктів у нашому раціоні. А магній є кофактором (активатором) понад 300 ферментів, які регулюють різноманітні біохімічні перетворення в організмі людини.

Зокрема, магній потрібен для:

→ нормальної роботи нервової системи та підтримки психічної діяльності;
→ здорового енергетичного метаболізму та синтезу білків;
→ здоров’я м’язів, кісток і зубів.

Гарбузове насіння також супербагате на марганець і фосфор. Воно має високий вміст білків та клітковини, а ще — заліза й деяких вітамінів групи В. 

Ну і, звичайно ж, насіння гарбуза містить ненасичені жирні кислоти.

Що готувати з гарбуза та насіння?

Гарбузові каші та супи-пюре

Їх можна готувати солодкими або ж додати перцю, часнику чи імбиру. Гарно смакує такий суп із мускатним горіхом. Гарбуз чудово поєднується з м’ясними стравами та салатами. Його можна натерти або ж нарізати кубиками та трішки стушкувати.

Гарбуз може доповнити один із численних варіантів ранкового омлету. У поєднанні з сиром чи зеленню він зробить такий сніданок більш повноцінним, збагативши його повільними вуглеводами, мінералами та клітковиною.

Десерти

Гарбуз має невисоку калорійність і приємний солодкуватий присмак. Це робить його ідеальним компонентом для різноманітних десертів, зокрема випічки. Використання гарбуза не лише сприяє збагаченню цінними нутрієнтами, але й дає змогу істотно зменшити в десерті вміст доданих цукрів.

Додавайте гарбуз у будь-який рецепт кексів (натертий сирий чи пюре з відвареного гарбуза), поєднуючи його з корицею. Окрема приємність — запашні пиріжки з гарбузом.

Гарбузове насіння

Відмінний високобілковий перекус, який не вимагає особливих умов зберігання. Тож пакунок із гарбузовим насінням — чудове доповнення до вмісту тривожного чи туристичного рюкзака. Особливо апетитно воно смакує як додаток до салатів. Ним також гарно посипати той самий суп чи випічку.

А для справжніх фанатів і фанаток існує гарбузове лате чи какао. Можна додати ваніль або корицю. Це смачний та корисний напій, що зігріває й додає відчуття затишку в холодну пору року.

Інфографіки

Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

https://berezhy-sebe.com/feed/rdf/https://berezhy-sebe.com/feed/rss/https://berezhy-sebe.com/feed/