Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 16.04.2025

Чи «знижують» антибіотики імунітет та інші особливості приймання ліків, про які ви можете не знати

Не так щоб багато людей полюбляють лікуватися. Для більшості необхідність приймати препарати є, швидше, набридливим, неприємним і часто недешевим зобов’язанням, якого весь час хочеться уникнути. І це зрозуміло: хто не мріє про миттєве зцілення від однієї чарівної пігулки? Тому тривалі курси терапії, наявність побічних ефектів у більшості препаратів і необхідність дотримуватися правил вживання ліків частенько призводять до того, що люди ігнорують симптоми, допоки ті не стануть нестерпними, або ж порушують лікувальний режим. А втім, є цілком реальні причини, чому так робити не варто.

Причини не завжди очевидні для пацієнтів, і їх ми спробуємо прояснити у відповідях на поширені запитання спільно з сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською. Далі — пряма мова експертки.

Склеюючи порване взуття, ви маєте тримати частини під тиском достатньо довго, щоб клей встиг як слід з’єднати їх. Інакше ефективність вашого ремонту стрімко знизиться. Схожий принцип діє й у лікуванні хвороб, із врахуванням похибки на різні типи захворювань, симптомів та препаратів. Якщо не говорити про ліки точкової дії (наприклад, знеболювальне, яке ви приймаєте один раз, і ваш біль зникає), для більшості препаратів важливий або накопичувальний ефект (антидепресанти, гормональні препарати тощо), або підтримання постійної концентрації лікувальної речовини у крові (антибіотики, ліки проти гіпертонії, протиепілептичні засоби тощо). 

Оскільки стійкість бактерій до антибіотиків є однією з найстрашніших загроз людству на найближчі десятиліття, поясню принцип саме на їх прикладі. До цих препаратів у пацієнтів часто дуже викривлене ставлення як у позитивний, так і в негативний бік. Лікарі регулярно стикаються з бажанням людей пити антибіотики від будь-якої температури, болі та вірусних захворювань і водночас відмовою від правильного курсу тоді, коли це справді потрібно.

Спочатку запам’ятаймо, що антибіотики — це буквально антиБАКТЕРІАЛЬНІ препарати. З назви очевидно, що вони діють виключно проти бактерій і ні в якому разі не лікують від вірусів. Водночас бактерії люблять долучатися до «вечірки», коли вірус або інше захворювання створюють достатньо хаосу в організмі. Саме тому іноді ГРВІ ускладнюються бактеріальними процесами, а не тому, що щось «опустилося». 

Антибіотики різних груп відрізняються за принципом дії та тими збудниками, які до них чутливі, але загалом — коли ви починаєте приймати ліки, вони вбивають збудників. Однак бактерій у вашому організмі безліч, як патогенних, так і нормальних. Тому однієї пігулки не вистачає на усіх загарбників, бо неможливо кількома кулеметами винищити всіх окупантів.

Однак за кілька днів регулярного приймання (а це важливо, щоб підтримувалася постійна концентрація речовини, так само як важливі регулярні постачання зброї на фронт) хвороботворних бактерій стає менше. І зазвичай за дві-три доби пацієнт або пацієнтка почувається краще. У цей момент багато людей зупиняють приймання ліків. А бактерії розмножуються дуже швидко! Ті, кого не встигли вбити, хто сховався, створюють свої копії, ба більше — вже з навичками протистояти препарату, який їх не встиг знищити. Так утворюються стійкі «супербактерії», на які вже не діють звичайні препарати. Уявіть загарбників, які вивчили нашу зброю і навчилися від неї захищатися, тільки вони ще й розмножуються блискавично.

Тому людина, що кидає пити антибіотики, не закінчивши призначений лікарем курс, з одного боку, ризикує отримати важке бактеріальне ускладнення, яке буде важко вилікувати. А з іншого — створює стійких до терапії збудників, яких надалі передаватиме іншим людям. Отак і виходить, що навіть якщо ви особисто дотримуєтеся рекомендацій лікарів, ризикуєте підхопити якусь «супербактерію», дбайливо згенеровану іншими, не такими свідомими пацієнтами. З цієї причини використовуйте кожну можливість переконати інших людей у тому, що антибіотики необхідно допивати до кінця. 

Схожа ситуація і з препаратами від гіпертонії. Нерідко пацієнти лякаються та засмучуються щодо перспективи приймати ліки щодня протягом всього життя. Однак, на жаль, у більшості випадків стабільно підвищеного тиску це єдиний спосіб не лише покращити самопочуття, але й захистити людину від критичних ускладнень — інфаркту та інсульту. Нерегулярне приймання препаратів від гіпертонії призводить до гіпертонічних кризів, складності контролювати тиск і, як наслідок, пошкоджень серця та судин. Тоді як дотримання рекомендацій лікаря та сучасні комбіновані ліки забезпечують високу якість життя та гарне самопочуття за умови приймання однієї пігулки на день.

Антибіотики жодним чином не впливають на імунітет. Їхня дія ніяк не пов’язана з механізмами власного захисту організму. Антибактеріальні препарати діють виключно на збудників бактеріального походження. Водночас вони можуть впливати й на нормальну мікрофлору — сукупність мікроорганізмів, що в нормі живуть в організмі людини. Тому у деяких людей на фоні приймання антибіотиків може виникати діарея або грибкові процеси (стоматит, «молочниця») через порушення балансу та взаємодії мікроорганізмів у нашому тілі. 

Втім, як ви прочитали у попередньому пункті, неправильне приймання антибіотиків у перспективі сприяє виникненню стійких до лікування бактерій, які можуть стати дійсно серйозною і навіть життєво небезпечною проблемою для пацієнтів.

Відповідь на це питання може відрізнятися для різних препаратів. Загалом важливо дотримуватися режиму приймання, зокрема антибіотиків, гормонів короткої дії, антигіпертензивних ліків, інсуліну, протисудомних препаратів тощо. Концентрація препарату в крові повинна бути постійною, і наступна доза ліків мусить «перекривати» спад концентрації попередньої. Частоту приймання спеціально розраховують у дослідженнях, аби підтримувати мінімальний ефективний рівень вмісту речовини протягом всього часу лікування. 

У випадку з деякими препаратами затримка на кілька годин не є критичною, і ліки можна прийняти, коли згадали, а надалі — за попереднім режимом. Для інших необхідно чекати наступного часу приймання. А ось пропуск дози оральних контрацептивів вимагає вжиття додаткових засобів захисту від небажаної вагітності, якщо у короткому періоді після цього пропуску відбудеться секс. У будь-якому випадку варто запитати у лікаря про ваші дії у разі порушення схеми приймання конкретного препарату.

Інструкція кожного препарату містить рекомендації щодо того, коли саме найкраще приймати його відносно харчування (якщо не містить, тоді це не має значення). Ці рекомендації враховують два основні фактори: лікувальний ефект та зменшення потенційної шкоди для організму. 

Лікувальний ефект своєю чергою залежить від активності та відсотку всмоктування речовини через стінки травного тракту, місця, де препарату найкраще почати проникати у слизову, а також іноді продуктів, які посилюють або послаблюють це всмоктування. Наприклад, препарати заліза не варто приймати з молочними продуктами або з кавою, бо це погіршує всмоктування. Деякі ліки необхідно приймати з їжею, бо травні ферменти допомагають речовині потрапити в організм, а інші (наприклад, нестероїдні протизапальні, як-от ібупрофен) — тому що приймання їх натщесерце підвищує викид кислого шлункового соку, і ви можете мати печію. 

Натще зранку — це до приймання будь-якої їжі та напоїв. Натще вдень або ввечері — щонайменше через 2-3 години після їжі або перекусу. А якщо це була «важка» для травлення страва (червоне м’ясо, гриби тощо), то навіть пізніше. Також для деяких препаратів оптимальним є ранковий час приймання, а для інших — вечірній. Це пов’язано з їх ефектом (наприклад, якщо ліки стимулюють нервову систему, краще приймати їх зранку) або з часом початку їх дії (схеми лікування високого тиску враховують те, що часто він зростає під ранок, тому іноді пацієнтам рекомендують приймати додатковий препарат проти ночі, аби «перекрити» це підвищення).

Для різних препаратів існують окремі очікування щодо лікувальної дії. Це можуть бути години (жарознижувальні, знеболювальні), дні (антибіотики, ліки проти здуття), тижні (дерматологічні препарати, гормони) або місяці (антидепресанти). В ідеалі лікар/ка під час консультації має описати, яких ефектів ви разом очікуєте та в якому часовому проміжку. Якщо ж він чи вона цього не зробили, перепитайте, коли та в якому випадку вам необхідно звернутися для уточнення або зміни лікування.

Найчастіше запивати ліки можна не лише водою, але й чаєм, компотом або соком. Втім, для деяких препаратів варто враховувати, чи не є конкретна рідина антагоністом ліків, тобто чи не порушує вона всмоктування. Інший приклад: приймання ібупрофену разом із кислим соком може підвищити ймовірність печії. 

Загальна рекомендація пити більше чистої води чудово комбінується з порадою запивати ліки також простою водою. Однак якщо вам необхідно терміново прийняти ліки, а поряд є лише кава, молоко або чай — це допустимо у більшості випадків. Завжди варто балансувати потенційну користь та шкоду в лікуванні, і краще прийняти препарат від основного захворювання вчасно, ніж пропустити його приймання, бо ви не мали води. Виключенням є, звісно, алкоголь: він ніколи не є дозволеним для запивання ліків, а в деяких випадках може бути небезпечним (разом з антидепресантами чи снодійним) або блокувати дію препаратів (деякі антибіотики). Не існує безпечної дози алкоголю — пам’ятайте про це.

Додамо, що всі рекомендації щодо приймання препаратів із доказовою ефективністю мають підстави й перевірені у великих дослідженнях. Режим лікування, який радить вам лікар/ка, розроблений для забезпечення найвищої ефективності. Втім, якщо ваші обставини життя не дають вам змоги дотримуватися стандартного розкладу вживання ліків, скажіть про це спеціалісту: у більшості випадків можливо створити індивідуальний графік, який буде оптимальним для вас. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: