Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 29.05.2024

Селен — розповідаємо про користь мікроелемента та де його можна знайти

Селен — важливий мікроелемент, необхідний для нормальної роботи організму. Існує дві форми селену: органічна — селенметіонін (SeMet) і селенцистеїн (Sec) та неорганічна — селеніт і селенат. Органічні сполуки містяться у продуктах рослинного й тваринного походження, неорганічні можна отримати з харчових добавок.

Яка денна норма селену?

Денна норма селену для жінок і чоловіків становить від 15 до 70 мкг та залежить від віку та інших факторів. До прикладу, під час вагітності та грудного вигодовування жінка потребує трохи більше мікроелемента. Попри рекламну популярність добавок із селеном, покрити норму можливо за допомогою збалансованого та різноманітного харчування. Проте деякі люди можуть мати підвищені ризики серйозного дефіциту селену, за якого лікар/ка призначають приймати його добавки. Наприклад, люди, які мають збіднену на мікроелемент дієту, проходять діаліз при нирковій недостатності, люди, які живуть із ВІЛ/СНІД та інші.  

Селен і біологічні процеси: навіщо він нам потрібен?

Селен є незамінним у регуляції обміну речовин, для нормальної роботи мозку, а також для запобігання розвитку багатьох захворювань. Активна форма мікроелемента в організмі — це селеновмісні протеїни (прості білки). З-поміж усіх органів найвища концентрація селену спостерігається в щитоподібній залозі. Як і йод, він відіграє важливу роль у синтезі та метаболізмі гормонів залози.

Який саме зв’язок існує між селеном і станом щитоподібної залози, вивчають із різних кутів. На зараз результати неоднозначні. Наприклад, деякі дослідження показують, що добавки селену не впливають на функцію щитоподібної залози, навіть коли рівень мікроелемента в плазмі значно підвищується. Водночас є дані про наявність зворотного зв’язку між концентрацією селену в сироватці крові й об’ємом залози, а також ризиком розвитку зоба та пошкодження тканини щитоподібної залози в людей із легким дефіцитом йоду. Проте статистично ці дані не є значущими, а тому потребують більш ґрунтовних досліджень.

Застосування добавок селенметіоніну при гіпотиреозі в жінок під час вагітності може бути перспективною стратегією, особливо за наявності післяпологового тиреоїдиту. Проте аби отримати якісні докази для підтвердження цього ефекту, потрібно провести рандомізовані клінічні випробування з більшою вибіркою.

Також активно досліджується питання, чи можуть добавки селену покращувати роботу мозку, сприяти зниженню ймовірності розвитку хвороби Альцгеймера, серцево-судинних хвороб та різних видів раку. Наразі отримані дані є суперечливими. Відомо, що селен (зокрема той, що ми отримуємо з їжі) потрібен для нормальної роботи серця, судин, загальних процесів обміну в організмі. Проте наявні дані щодо добавок селену не є достатніми, щоби говорити про їх вплив на профілактику або зменшення ризиків цих серйозних станів.

Антиоксидантна та протизапальна дія селену.

Селен потрібен для активації ферментів, які відповідають за процеси захисту клітин від вільних радикалів (антиоксидантний захист). Чому це важливо? Річ у тім, що в ході різноманітних реакцій в організмі, яких відбувається тисячі щомиті, виділяються вільні радикали — неймовірно активні елементи, які здатні пошкоджувати клітини. Якщо їх забагато, а ефективний захист проти них не працює, розвивається запалення. Також дефіцит селену пов’язаний із ризиком розвитку низки вірусних захворювань, зокрема COVID-19.

І головне питання: чи слід додатково приймати селен для поліпшення імунітету?

На зараз ведуться дебати, чи можна рекомендувати приймання добавок селену для поліпшення імунної функції та зниження сприйнятливості до інфекційних хвороб. Як зазначають фахівці Американського товариства харчування (ASN), на сьогодні доступні деякі дані щодо сприятливого впливу добавок селену на імунну систему. Проте загальна картина видається непослідовною та неоднорідною через різницю у тривалості випробувань і втручань, а також певні докази нульової або навіть шкідливої дії. Дані, отримані на підставі систематичного огляду досліджень, не підтверджують необхідність додаткового приймання селену понад рекомендовану норму (з раціону), оскільки це не має підтвердженого впливу на імунну функцію людини.

Зрозуміло! Тоді з яких продуктів можна отримувати селен?

Найбагатшими джерелами мікроелемента є бразильські горіхи, морепродукти та м’ясні субпродукти. Також його багато у м’ясі, птиці, яйцях, злаках та молочних продуктах. Тут ви можете знайти більш детальний перелік.

Харчуйтесь збалансовано, і ви отримуватимете необхідну на день норму з продуктів. Як ми зазначали вище, добавки селену не мають підтвердженої ефективності для профілактики хвороб, проте можуть бути показані людям за певних медичних станів.   

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: