Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 18.09.2023

Апчхи! Чому пилу важливо позбуватися: про алергію та не лише

автор/ка

Олена Лівінська

Питання пилу та як від нього позбутись охоплює не тільки естетичний комфорт, як-от відчуття чистоти в помешканні, а й піклування про своє здоров’я. Адже пил може бути тригером розвитку алергії та інших станів. Спільно з мікробіологинею Оленою Лівінською з’ясовуємо, що таке пил, чи дійсно він такий страшний і як часто слід робити вологе прибирання.

Що таке пил узагалі?

Пил — це дрібні тверді частки, що присутні в повітрі й можуть осідати під дією власної ваги на поверхнях. Водночас склад пилу може дуже відрізнятися.

Склад домашнього пилу виглядає орієнтовно так:

→ бруд, який ми приносимо додому на взутті та одязі;
→ рослинний пилок;
→ сажа;
→ волокна одягу та килимів;
→ шерсть домашніх тварин;
→ часточки нашого відмерлого епітелію.

Якщо за вікном автомагістраль, неасфальтована дорога, будівельний майданчик чи відкриті ґрунти без рослинності, кількість пилу, що залітає у вікно, може додатково зростати.

Чим небезпечний пил?

Пил — це серйозне навантаження на слизові оболонки дихальних шляхів людини. При вдиханні пилу дихальній системі людини доводиться якось від нього очищуватися. Відповідно, виникають кашель, чхання та риніт.

До того ж пил викликає дискомфорт та чинить додаткове навантаження на імунну систему. Відомо, що в умовах забрудненого повітря зростає частота респіраторних інфекцій. Власне, самі пилові часточки також можуть нести на собі інфекційні збудники.

Для людей з астмою, хронічною обструктивною хворобою дихальних шляхів та іншими респіраторними станами навіть невелике збільшення кількості пилу в повітрі може погіршувати симптоми. У довготривалій перспективі постійне вдихання запиленого повітря послаблює функцію легенів і сприяє хронічним бронхітам та серцевим захворюванням.

Окремо слід згадати про вразливість до пилу дітей. Їхні дихальні шляхи значно вужчі й захисні механізми можуть працювати ще не так досконало. До того ж вони низькі на зріст, а значить вдихають повітря з поверхонь, ближчих до підлоги, де значно більше пилу.

Якщо ви змушені якийсь час перебувати з дитиною в приміщенні, де потенційно більше пилу (наприклад, у ліфті), беріть маленьких дітей на руки.

Чому виникає алергія на пил?

Славнозвісна алергія на пил стосується насправді не пилу, а пилового кліща. Точніше — продуктів його життєдіяльності.

Пилові кліщі — це маленькі (0,2–0,3 мм) непомітні павукоподібні, що часто живуть у домашньому пилі та живляться нашим відмерлим епітелієм. Постільна білизна, м’які меблі та килимове покриття — популярні місця, де водяться пилові кліщі.

Алергія на пилового кліща може проявлятися такими симптомами:

→ чхання;
→ кашель;
→ нежить;
→ закладеність носа;
→ відчуття подразнення — у піднебінні, горлі, носі чи очах.

У дітей за такого стану можна спостерігати часте потирання носа догори.

Алергія на пилового кліща може проявлятися легкими симптомами, проте в деяких випадках стан може погіршуватися та супроводжуватися постійним кашлем, відчуттям тиску в обличчі, загостренням екземи чи важкими нападами астми.

Можливі ускладнення алергії на пилового кліща — розвиток синуситів (інфекції носових пазух) та суттєве загострення нападів астми.

Як ми вже згадували, кашель та чхання далеко не завжди є ознакою саме алергії на пил. Часто це просто нормальна реакція організму на сторонні частки в повітрі та спроби їх позбутися. 

Ознаки алергії на пилового кліща також часом можна сплутати із застудою. Якщо ж симптоми зберігаються понад тиждень, варто обговорити із лікарем у цьому разі ймовірність алергії.

Хтось має алергію, інші — ні. Чому так стається?

Розвитку алергії на пилового кліща можуть сприяти такі фактори:

сімейна історія — коли в родині вже хтось має алергію на пил;

багато пилу в оточенні — це сприяє сенсибілізації (підвищення чутливості) імунної системи;

молодший вік — у молодому віці та, особливо, у дитинстві — ризики розвитку алергії на пил вищі.

Як боротися з пилом та пиловими кліщами?

→ Регулярно здійснюйте вологе прибирання — відповідно до швидкості накопичення пилу.
→ Позбавте домашній простір від зайвих речей, на яких може збиратися пил.
→ Плануйте свій інтер’єр без килимів та гардин, із використанням матеріалів, що легко піддаються очищенню.
→ Якщо маєте прояви алергії, під час прибирання одягайте маску.
→ Періть постільну білизну в гарячій воді (понад 50°C) щотижня.
→ Обирайте ковдри та подушки з гіпоалергенних матеріалів.
→ Купуючи м’які іграшки, обирайте ті, які можна прати, регулярно робіть це та не тримайте їх у ліжку.
→ Зверніть увагу на вологість. Для зменшення розмноження пилових кліщів рекомендують підтримувати відносну вологість повітря нижче 50 %. Однак також враховуйте, що надто низька вологість у приміщенні сприятиме пересушуванню слизових оболонок носа та очей і їх подразненню. А ще — за низької вологості часточки пилу та мікроорганізми зависають у повітрі на триваліший час. Тож ідеальною вологістю із цих міркувань можна вважати 40–50 %.

Інфографіки

Інфографіки Інфографіки Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: