опубліковано: 16.01.2023
9 питань про біль у суглобах
Біль у суглобах може турбувати в різному віці, через безліч причин — від тривалої роботи в одному положенні до аутоімунних хвороб. Спільно з ревматологинею Катериною Заічко відповідаємо на найбільш поширені питання про суглоби та від чого вони можуть боліти. Далі — пряма мова експертка.
Чому взагалі болять суглоби, які основні причини?
Біль у суглобах може турбувати через безліч причин. Як ревматологиня, я маю проводити диференційну діагностику з понад 150 різних патологій, уявляєте? Найчастіше суглоби болять, якщо є травма або запалення — артрит. Причини запалення в суглобі можуть бути пов’язані з аутоімунними хворобами. Це такі стани, коли організм мобілізується проти власних клітин, а не проти вірусів чи бактерій. Наприклад, системний червоний вовчак, псоріатичний артрит, ревматоїдний артрит. Також запалення може виникнути після перенесених інфекційних хвороб (наприклад, вірусні гепатити, хвороба Лайма, хламідійна інфекція, ковід) або при порушенні обміну сечової кислоти — подагрі. Причиною може бути й так звана “хвороба старості” — остеоартрит.
Як зрозуміти, що болять саме суглоби, а не інші частини тіла?
Часто ніяк, якщо ви не лікар. Біля суглоба є інші структури — сухожилки, зв’язки, які теж можуть запалюватись і викликати біль. Тому найточніше, що ви можете зробити, — це описати лікарю/ці біль у якій ділянці ви відчуваєте, коли він виникає (в спокої чи при фізичних навантаженнях, наприклад) та які має ознаки (пекучий, колючий, ниючий тощо). Визначення характеру болю та його можливі причини дасть лікарю/ці змогу спланувати подальші дії.
Чи існує “нормальний” біль — наприклад, після суттєвих фізичних навантажень?
Ні, суглоби боліти не повинні. Якщо є біль у ділянці суглоба після вправ, то висока ймовірність того, що ви робите щось не те.
Не плутайте з крепатурою — явищем, яке в англомовних джерелах відоме як DOMS (delayed onset muscle soreness). Це відчуття болю в м’язах, яке виникає через ряд факторів — пошкодження сполучнотканинних елементів м’яза, розрив міофібрил і накопичення міжтканинної рідини, набряк м’язових волокон, подразнення больових рецепторів, що оточують м’язові волокна та інших. Такий біль виникає при контакті мієлінової оболонки рецепторів з молекулами молочної кислоти, іонами та ендогенними речовинами. Зазвичай це стосується випадків, коли людина повертається до занять після перерви.
Якщо ж ви відчуваєте постійний біль, варто припинити заняття і звернутись до лікаря/ки. Виконання вправ попри біль може мати серйозні наслідки та утруднити подальше лікування.
За яких симптомів необхідно звернутися до лікаря/ки?
Біль у суглобах не є нормою, тому це найперше, що має вас спонукати звернутись до спеціаліста/ки. Якщо біль супроводжується візуальними змінами суглоба — припухання та\або почервоніння, обмеження руху в цьому місці, бажання розрухатись, яке триває понад 20 хвилин, необґрунтоване підвищення температури тіла — все це тривожні дзвіночки, за яких візит потрібно планувати якомога швидше.
Як запобігти болю в суглобах?
Аутоімунним хворобам, які складають левову частку ревматологічних захворювань, — не запобігти, на жаль. Тут немає чарівної пігулки чи тесту, який передбачить патологію. Тому вести здоровий спосіб життя, рухатись, повноцінно харчуватись та відпочивати — це те, що точно буде корисним і те, що ви можете контролювати.
Чи може біль у суглобах бути пов’язаним зі зміною погоди?
Так, при похолоданні або перед дощем пацієнти/ки можуть відчувати біль у суглобах. Навіть стара травма може нагадати про себе. Часто це пояснюють тим, що синовіальна рідина (це та, що в суглобі) є чутливою до змін атмосферного тиску. Хоча дане явище потребує детального вивчення й наукового пояснення.
Чи допомагають при болях у суглобах мазі?
Як один із видів симптоматичної терапії — так. Проте що саме буде забирати біль у суглобі і допомагати контролювати хворобу залежить від причини (пам’ятаєте, про ті 150 різних діагнозів, які я згадувала на початку?). Буде вельми дивним очікувати, що є єдина універсальна пігулка, яка зцілить від усіх хвороб, тому і тут немає універсальної поради.
Чи погано, якщо суглоби постійно хрускають?
Якщо хрускіт негучний, немає болю при цьому чи\та обмеження в русі, то, як правило, причин для переживань немає. Якщо при хрускоті відчутний біль або дискомфорт у русі, слід відвідати фахівця/чиню.
Чи варто звертатися до остеопатів/ок, щоб побороти біль у суглобах?
Згідно з настановами міжнародних рекомендацій Європейської та Американської спілок ревматологів, якими я керуюсь у своїй практиці, остеопатичні корекції не є рекомендованими. Я б радила звернутись до фахових фізичних терапевтів/ок.
І ще порада — перевіряйте наявність медичної освіти у фахівця/чині, який/а збирається вам “щось вправляти” і “хрускати”. Також звертайте увагу, чи перевіряє фахівець/чиня перед початком заняття вашу медичну документацію, рентгенівські та\або МРТ-скани. Не буде зайвим розпитати, яку саме маніпуляцію вам планують провести.
Пам’ятайте, що рух — це життя. Він має бути вільним та безболісним.
Бережіть себе, Катерина Заічко.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: