Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 15.11.2023

Цифри, які нічого вам не скажуть. 5 непотрібних аналізів в ендокринології

автор/ка

Діна Крилова

На жаль, непотрібні аналізи й обстеження існують. Для звичайної людини часом буває легше зробити більше, аніж з’ясовувати, які саме аналізи є показовими, а які — ні. Особливо коли йдеться про власне здоров’я або стан близьких. Особливо коли мова про гормони.

Найчастіше такі обстеження роблять ДО прийому в лікаря або лікарки. По-перше, щоб зрозуміти, чи варто взагалі звертатись до фахівців та/або щоб заощадити час. Насправді про заощадження тут не йдеться. Адже в такому разі людина витрачає свої кошти та час на те, що не має сенсу.

Спільно з ендокринологинею Діною Криловою підготували ТОП 5 аналізів, які не варто здавати ДО консультації з лікарем/кою.

Індекс HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance)

Інсулінорезистентність переслідує кожного й кожну, хто має надмірну вагу та/або ожиріння. І так хочеться побачити на лабораторному бланку, що причина нашого стану саме в цьому — індексі HOMA — який вважають діагностичним критерієм при інсулінорезистентності. Індекс розраховується на основі показників інсуліну та глюкози натщесерце в сироватці крові. Проте не варто поспішати в лабораторію здавати цей аналіз, оскільки даний показник не є достовірним.

Річ у тім, що протягом дня кількість інсуліну в сироватці крові може коливатися. Наприклад, сьогодні ви з’їли тортик — інсулін підвищився. А вже завтра ви практично не будете споживати вуглеводів, тож інсуліну виробиться значно менше. Також на рівень інсуліну впливає фізична активність. Висновок такий: значення інсуліну постійно коливається, і тому на нього не можна орієнтуватися.

Кортизол у сироватці

Кортизол — славнозвісний “гормон стресу”. Тобто цей показник може дуже різко й швидко підійматися за будь-яких хвилювань, навіть при незначному фізичному навантаженні. Якщо ми шукаємо захворювання, повʼязане з високим рівнем кортизолу, тоді варто перевіряти лише кортизол добової сечі, слини або робити дексаметазоновий тест. Бо кортизол у сироватці може бути високим навіть за відсутності захворювань.

Пролактин під час вагітності та грудного вигодовування 

Пролактин завжди підвищується за цих фізіологічних станів. Такий аналіз не має сенсу в цей тендітний період життя жінки. Якщо ви все ж отримали цифри, і вони вас лякають, не варто хвилюватися.

Коли все ж доречно перевіряти рівень пролактину? Якщо у вас є порушення менструального циклу, безпліддя, постійне відчуття нагрубання або виділення з молочних залоз. Чоловікам можуть призначити це обстеження, коли є проблеми з сексуальним здоровʼям та/або при гінекомастії (патологічне збільшення грудних залоз).

Магній 

Виражений дефіцит магнію визначити можна. А от недостатність — не завжди. Зазвичай лікар/ка орієнтується на скарги пацієнта/ки. Тому в рутинній практиці цей аналіз крові не призначають, бо він не відображає справжньої картини кількості магнію в організмі.

Є випадки, коли такий аналіз доречний. Зокрема, його можуть призначити при порушенні кальцієво-фосфорного обміну.

Тестостерон вільний 

В Україні концентрацію вільного тестостерону в діагностичних лабораторіях визначають переважно методом імуноферментного аналізу. На відміну від методу рідинної хроматографії — мас-спектрометрії, такий метод не є достатньо ефективним. Це суттєво обмежує використання цього показника для діагностики гіперандрогенії.

Більш показовими натомість будуть такі обстеження, як тестостерон загальний, індекс вільного тестостерону, дегідроепіандостерон сульфат (DHEA-S).

Не варто довіряти рекламі й робити купу аналізів перед візитом до лікаря. Тільки фахівець/чиня можуть зрозуміти, які саме обстеження потрібні обов’язково й додатково саме в вашому окремому випадку. Не витрачайте даремно кошти й час на непоказові аналізи.

Інфографіки

Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: