Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 13.11.2023

5 цікавинок про чай для вашого здоров’я

автор/ка

Наталія Бушковська

Текст для кавоманів і кавоманок ми вже писали, почитати його можна тут. На черзі — поціновувачі/ки чаю. Що важливо знати про цей напій?

Чай також містить кофеїн

Можливо, дехто навіть відмовляється від чаю через цей факт. Проте важливо знати, що в трав’яних чаях кофеїну переважно немає. Якщо порівнювати кількість кофеїну в різних видах чаю, все буде залежати від купи факторів, як-от країни походження, типу листка, стилю приготування тощо.

Чайне листя містить орієнтовно 3.5% кофеїну. Кавові зерна — від 3.4 до 8% залежно від сорту (відсоток кофеїну в робусті майже вдвічі перевищує його кількість в каві сорту арабіка). Водночас, для приготування кави потрібно використати більше зерен, якщо порівнювати з чайним листям. Тому, зазвичай, філіжанка кави містить більше кофеїну, ніж чашка чаю. 

Чай містить поліфеноли, які можуть бути корисними для організму

Поліфеноли — це група хімічних речовин, які містяться в рослинах й надають чаю його особливого смаку. Поліфеноли можуть бути корисні для здоров’я. Вони також містяться в шоколаді, фруктах, овочах та інших продуктах. Більшість поліфенолів діють як антиоксиданти, тобто вони допомагають організму пом’якшити шкідливу дію деяких факторів навколишнього середовища. Варто зважати, що йдеться про дослідження на тваринах. Результати за участю людей є менш переконливими — питання потребує ґрунтовних додаткових досліджень. 

Вживання дуже гарячого чаю пов’язане з ризиками для здоров’я

Загалом чай — корисний напій. Дослідження показують, що існує зв’язок між регулярним споживанням напою й зменшенням ризиків діабету 2 типу, серцевих захворювань, інсульту та передчасної смерті. Проте часте споживання гарячого чаю (понад 60 °C) може підвищити ризики розвитку раку стравоходу та раку шлунка.

Такі дані отримують на основі спостережень (обсерваційні дослідження). Для більш точних висновків потрібно більше контрольованих рандомізованих досліджень. 

У зеленому чаї менше кофеїну, ніж у чорному

Звичайно, бувають і винятки. Багато чого залежить від способу приготування, кількості листя тощо. І не завжди ця різниця кардинальна. Проте вона є. Наприклад, 100 грамів чорного чаю містить орієнтовно 21 мг кофеїну. Така ж кількість зеленого (при цьому різних його типів) — 9-20 мг. 

Найкращий для здоров’я чай — це чай без домішок

Цукор, вершки, молоко — все це негативно впливає на активність поліфенолів, якими чай так багатий. Це не означає, що це шкідливо. Але якщо ви частіше будете обирати саме опцію натурального чаю без домішок — ви отримаєте більше користі. 

Інфографіки

Інфографіки

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: