Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 31.05.2023

Щеплення для людей з хронічними хворобами

автор/ка

Наталія Бушковська

Міф: людям із хронічними хворобами не можна щепитись.

Правда: людям із хронічними хворобами не просто рекомендовано, а потрібно вакцинуватись.

На наших теренах є хибна та небезпечна думка, що для щеплення треба бути дуже здоровою людиною. І будь-яке хронічне захворювання — це протипоказання до вакцинації. Але насправді все навпаки. Саме люди, які мають хронічні захворювання, найбільш вразливі до вакцинокерованих інфекцій.

За настановами Американської асоціації серця, наприклад, дітям, які мають вроджені вади серця, важливо робити всі рутинні вакцини. Дорослим, які мають вади серця, також рекомендують робити щорічне щеплення проти грипу.

Центр громадського здоров’я зазначає, що людям із ВІЛ-позитивним статусом потрібно робити всі необхідні щеплення. Вакцинація людей, які живуть із ВІЛ, відрізняється в деяких моментах. Проте не так кардинально, як може здаватися.

Як пише Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC) більшість людей з імуносупресією (критично ослаблений імунітет) можуть вакцинуватись як інактивованими, так і живими вакцинами. Проте перед щепленням живими вакцинами варто проконсультуватися у лікаря/ки та здати певні аналізи за потреби. Важливо розуміти, що люди з імуносупресією особливо потребують додаткової вакцинації у порівнянні з людьми з нормальним імунітетом. 

Також вакцинація вкрай важлива для людей, які мають діабет першого чи другого типів. 

Звичайно, у вас можуть бути медичні стани, які мають повне або тимчасове протипоказання до щеплення. Наприклад, гостра алергічна реакція на попередню дозу вакцини.

Також серед протипоказів до деяких вакцин є неврологічні захворювання, які прогресують, як-от:

→ неконтрольована епілепсія;
→ інфантильні спазми;
→ прогресуюча енцефалопатія тощо.

Якщо ви маєте серйозні захворювання, потрібно проконсультуватися з лікарем/кою щодо безпечності щеплення саме у вашому окремому випадку. Легке вірусне захворювання або інші тимчасові стани не є протипоказом.

Імунолог, лікар-педіатр та розробник вакцин Пол Оффіт зазначає, що імунна реакція в дітей, які на момент щеплення мали легке або помірне захворювання (отит, діарею, шкірну інфекцію тощо), не відрізнялася від імунної відповіді в дітей без ознак захворювання на час щеплення. 

Звичайно, вибір вакцинувати хвору дитину чи ні — за батьками. Але ця інформація може бути корисною для ухвалення рішення. 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: