Чи треба здавати аналізи перед вакцинацією?

Опубліковано: 31.05.2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Вакцинація — це не політ у космос. Це одна з найбезпечніших медичних процедур. Якщо ви здорова людина і не маєте рідкісних медичних особливостей, які можуть вплинути на ефективність щеплення, то вам не потрібно робити якісь додаткові обстеження. І тим паче призначати їх собі самостійно.

А як же загальний аналіз крові? Його теж не потрібно здавати “про всяк випадок”. Як пояснює лікар-інфекціоніст Євген Щербина, багато батьків це робить для того, щоб побачити якісь приховані інфекції, які нібито можуть ускладнити поствакцинальні реакції.

“Проте більшість інфекцій, які підхоплюються дітьми, — вірусні. При цьому показники крові можуть не змінюватись протягом всього захворювання. Так, за 3-4 дні після початку хвороби може підвищитись ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів). Але на той час у дитини або вже будуть яскраві прояви хвороби, або нормалізація симптомів. Ніхто все одно не буде робити щеплення дитині з температурою вище 38 градусів”, — каже лікар.

Інфекціоніст додає, що дані загального аналізу крові можуть використовувати для визначення того, вірусну чи бактеріальну інфекцію має пацієнт/ка. Однак за легких бактеріальних інфекцій зміни в крові можна відстежити на 2-3 день хвороби. Хіба батьки поведуть на щеплення дитину з ознаками бактеріальної пневмонії? Навряд.

Також маю сказати дуже неочікувану річ — навіть висока температура не є абсолютним протипоказом для щеплення. Це цілком безпечно. Важкі інфекційні захворювання є пересторогою, бо лікарям і батькам може бути важко визначити, чому в дитини підвищується температура. Як реакція на щеплення чи внаслідок хвороби?”, — пояснює Євген Щербина. 

Ви лише додаєте зайвого стресу собі, дитині та наражаєте себе на ризик підхопити інфекцію. Так потім можуть з’явитись хибні твердження, що “щеплення не рятує”. Вакцинація дійсно не вилікує від хвороби, проте допоможе їй запобігти.

Автор/ка:

Наталія Бушковська

Ключові слова

#FAQ

Більше за темою:

Вакцинація дітей за Національним календарем профілактичних щеплень

Менінгококова інфекція

Від яких хвороб потрібна ревакцинація?

Автор/ка: Маргарита Іваницька

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: