Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

опубліковано: 31.05.2023

Чи викликають вакцини аутизм?

автор/ка

Твердження про виникнення аутизму після вакцинації набрало розголосу після дослідження, яке опублікував авторитетний медичний журнал Lancet. Медіа та антивакцинаторський рух швидко поширили результати, які вказували на нібито зв’язок між вакциною проти кору та аутизмом. Це викликало схвилювання серед батьків та хвилю відмов від вакцинації. Як наслідок — спалахи кору.

Згодом виявилося, що автор скандальної статті мав фінансовий інтерес, а в дослідженні, власне, брали участь всього 12 дітей. Це свідчить про слабкий науковий дизайн і статистично недостовірні результати. Та було вже запізно — міф поширювався зі швидкістю світла. І знаходив нових “адвокатів”, навіть коли дослідження відкликали, а лікаря позбавили можливості вести медичну практику.

Насправді вакцини не спричиняють аутизм. Це довели чисельні масштабні дослідження. Якісні, на відміну від джерела фейку. Наприклад, 2015-го року в журналі JAMA опублікували велике дослідження, де вибірку становили 95 тисяч дітей. Результати підтвердили, що вакцини не викликають аутизм. Такі ж висновки має й данське дослідження із залученням півмільйона людей.

Довгий час в здатності викликати аутизм звинувачували ртуть, яка містилась у вакцинах. Проте цей аспект є докорінно невірним. У вакцині від кору, паротиту та краснухи (КПК) немає ртуті. Тіомерсал (похідне ртуті) тривалий час додавали лише в інактивовані вакцини як консервант. А КПК — це так звана “жива” вакцина.

Центр з контролю та профілактики захворювань США також підтвердив відсутність зв’язку між інгредієнтами вакцин та розладами аутистичного спектра в дослідженні 2013 року.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: